Uyurgezerlik nedir kişinin gözleri tam açık ve bakışları sabittir!

Uyurgezerliğin belirtileri neler? Uyurgezerlik tedavisi var mıdır? Uyurgezerliğe dair tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

Uyurgezerlik nedir kişinin gözleri tam açık ve bakışları sabittir!

Yatağa oturmak ve etrafa bakmak, odayı ya da evi dolaşmak, evi terk etmek ve hatta uzun mesafeler yürümek gibi belirtileri olan uyurgezerlik hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. Peki uyurgezerlik nedir? Uyurgezerlik belirtileri neler? Uyurgezerlik tedavisi nasıl olur? İşte tüm merak edilenleri sizler için araştırdık! 

Uyurgezerler yaptıklarını hatırlamazlar 

Uyurgezerlik uykuda iken insanların kalkıp yürümelerine neden olan bir rahatsızlıktır. Uyurgezer kişiler genellikle uykudayken cevap vermezler. Bunun yanxı sıra yaptıkları hiç birşeyi de hatırlamazlar. Bazı durumlarda konuştukları gözlemlenmiştir fakat konuştukları anlamlı olmayabilir. 

Çocuklarda daha yoğun gözükmektedir 

Uyurgezerlik çoğunlukla çocuklukta olur, tipik olarak 4 ile 8 yaşları arasındadır. Ancak yetişkinler de görülebilir.

Uyurgezerliğin nedeni kesin olarak bilinmiyor 

Uyurgezerlik nedenleri kesin olarak saptanabilmiş değildir. Daha önceki dönemlerde kişilerin rüyalarını dışarıya yansıttıkları, bu nedenle uyurgezerlik sorunu yaşadıkları düşünülüyordu. Günümüzde ise sorunun uykunun ilk evrelerinde yani uykunun rüya görülmeyen bölümünde meydana geldiği biliniyor.

Uyurgezerliğin pek çok belirtisi bulunmaktadır 

Uyurgezerliğin pek çok belirtiisi bulunmaktadır. Bunlar;  Yüzde herhangi bir ifade olmaz. Kendisine soru sorulduğunda cevap vermezler ya da mantıksız cevaplar verirler.Çevresindeki eşya ve insanlara karşı dikkatsizce bir tutum sergilerler.Uykuda olduklarında bile uyanık görünmek. Çevrede dolaşırlar ve aktivitelerle uğraşırlar. Uyandırılırlarsa kafaları bulanık olur.Uykuda yaptıklarını uyandıktan sonra hatırlamazlar.

Nasıl tedavi edilir?  

Uyurgezerlik için genellikle belirli bir tedaviye gerek yoktur. Sadece güvenlik önlemi alınabilir yaralanmaları önlemek için. Diğer bozuklukların bir belirtisi olabilmesine rağmen, genellikle ciddi bir bozukluğa işaret etmez.

Yorumlar