Ercan Kesal Çukur'un İdris babası gerçek mesleğiyle hayranlarını şaşırtıyor!

Ercan Kesal kimdir? Çukur dizisinin sevilen oyuncusu olan 'İdris baba' karekterine hayat veren Ercan Kesal'in gerçek hayattaki mesleği duyanları şaşırtıyor!

Ercan Kesal Çukur'un İdris babası gerçek mesleğiyle hayranlarını şaşırtıyor!

Ekranların fenomeni olan 'Çukur' dizisinin sevilen karakteri İdris babaya hayat veren Ercan Kesal'in gerçek hayattaki mesleği duyanları şaşırtıyor. Hepimiz biliyoruz ki oyunculuk mesleği kimi ünlülerin belirli eğitimlere ve okullara gidip hayallerine kavuşurken kimi ünlülerin hayatlarının dönüm noktası diyebileceğimiz keşifler ve tesadüfler üzerine eski kariyerlerine veda edip oyunculuk hayatına adım atmışlardır. Ancak birde oyunculuğu canı gönülden isteyip hayatının bir döneminden sonra eski mesleğini bir kenara bırakıp hayallerinin peşine koşmaya karar verenleri de es geçemeyiz.

Bunlardan bir tanesi olan ünlü oyuncu Ercan Kesal karşımıza çıkıyor. Başarılı oyuncu Ercan Kesal oyunculuktan önceki asıl mesleği doktorluktur. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Kesal, 1984-90 yılları arasında Ankara Keskin Devlet Hastanesi, Bala ve köylerinde Sağlık Ocağı hekimliği yaptı.

İLK KEZ BİR TELEVİZYON DİZİSİNDE ROL ALIYOR!

Oyunculuğa başladığı günden bu yana; ulusal ve uluslararası alanlarda ödül alan sinema filmlerinde rol alan Ercan Kesal, ilk kez bir televizyon dizisinde rol alıyor.

EŞİ DE OYUNCU!

Antalya Altın Portakal'da En İyi Kadın Oyuncu ödünü kazanan Nazan Kesal ile evli olan Ercan Kesal aynı zamanda yazarlık da yapıyor.

EĞİTİM HAYATI DUDAK UÇUKLATIYOR!

İhtisasını yaparak klinik psikolog oldu. Daha sonra 1990 yılında geldiği İstanbul'da özel hastane sektörüne girdi. 2004-2006 yıllarında İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji dalında Master Eğitimini bitirdi. Yeditepe Üniversitesinde Sosyal Antropoloji Doktora Eğitimine devam etmektedir.

İlk şiir ve yazıları, Tıp Fakültesi öğrencisi iken, İzmir'de çıkan "Dönem" dergisinde yayımlandı. Mecburi hizmet yıllarında "Son Reçete" dergisinde söyleşiler yaptı, yazılar yazdı. "Era Yayınları"nın kurucularından oldu. "Şizofrengi"de yazdı. Radikal ve Birgün Gazetelerinde her Pazar düzenli olarak güncel hikayeler ve denemeler yayımladı. 1995 yılında Paris'e gitti, dil eğitimi aldı.

2002 yılında Nuri Bilge Ceylan'ın Uzak filminde küçük bir rol ile oyunculuğa başladı. Sinema serüveni yine Nuri Bilge Ceylan'ın "Üç Maymun" ve "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmlerinde daha büyük rollerle devam etti.

Ayrıca Vavien, Küf, Hükumet Kadın, Yozgat Blues ve Ben O Değilim gibi farklı yönetmenlerin filmlerinde yine çok başarılı performanslar ortaya koymayı sürdürdü. Oyunculuk eğitimi almamasına ve profesyonel aktörlüğe çok geç yaşta başlamasına karşın performansları her daim takdir topladı. 2011 yılında senaryosunu Ebru Ceylan ve Nuri Bilge Ceylan'la birlikte yazdığı "Bir Zamanlar Anadolu'da" adlı sinema filmi 2012 yılında 44.Siyad Türk Sineması Ödülleri - En İyi Senaryo dalında birincilik ödülünü aldı. Ercan Kesal, 2005 yılında oyuncu Nazan Kesal ile evlendi. Poyraz (d.2006) adında bir oğlu vardır.

Ercan Kesal, oynadığı filmlerin yanı sıra aynı zamanda 1997 yılında kurduğu Özel Okmeydanı Hastanesinin işletmesini ve yöneticiliğini yapmakta, bir gazeteye köşe yazıları yazmaktadır.

2013 yılında yapımcılığını Necati Akpınar'ın yaptığı, senaryo ve yönetmenliği Sermiyan Midyat'dan olan "Hükümet Kadın 2" filminde Demet Akbağ, Sermiyan Midyat, Mahir İpek, Gülhan Tekin, Burcu Gönder ile birlikte oynadı. 2015 yılında yönetmenliğini Zeki Demirkubuz'un yaptığı "Bulantı" adlı sinema filminde Zeki Demirkubuz, Çağlar Çorumlu, Öykü Karayel, Ercan Kesal, Şebnem Hassanisoughi ile birlikte oynadı.

Yorumlar