Zuhal Olcay kimdir neden hapse girdi Cumhurbaşkanı'na sözleri başını yaktı!

Zuhal Olcay kimdir? Zuhal Olcay neden hapse girdi? Ünlü şarkıcı Zuhal Olcay'ın Cumhurbaşkanı'na söyledikleri başını yaktı!

Zuhal Olcay kimdir neden hapse girdi Cumhurbaşkanı'na sözleri başını yaktı!
-A A+

Zuhal Olcak neden hapse girdi? Zuhal Olcay Cumhurbaşkanı'na ne söyledi? Zuhal Olcay kimdir? Son dakika! Daha önce Cumhurbaşkanı'na yönelik söylediği şarkı ünlü şarkıcının başını yaktı! İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, sanatçı Zuhal Olcay'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 11 ay 20 gün hapis cezası verdi.

ÜNLÜ ŞARKICI 11 AY HAPİS CEZASI!

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, sanatçı Zuhal Olcay'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 11 ay 20 gün hapis cezası verdi.

"RECEP TAYYİP ERDOĞAN HEPSİ BOŞ, HEPSİ YALAN"

İstanbul Kadıköy'de bir mekanda 5 Ağustos 2016 tarihinde sahne alan sanatçı Zuhal Olcay, "Boş vermişim dünyayı" isimli şarkısını söylediği sırada müziğe uyumlu bir şekilde "Recep Tayyip Erdoğan hepsi boş, hepsi yalan, bir gün hayat bitecek dersin görmüşüm rüya" şeklinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sözler sarf etti. Olcay'ın bu sırada bir de el hareketi yaptığı belirtildi.

ZUHAL OLCAY KİMDİR?

1957 yılında İstanbul’un Üsküdar ilçesinde doğdu. Babası erkek berberi Cevat İşanç, annesi ev hanımı Süheyla İşanç'tır. Konservatuarda piyano öğretmeni olan teyzesinin teşviki ile Ankara’ya giderek tiyatro eğitimine başladı.

1976’da Ankara Devlet Konservatuvarı yüksek bölümünü bitirdi. Aynı yıl sınıf arkadaşı Selçuk Yöntem ile evlendi. Bir sene Londra’da eğitim gördü. Üç yıl süren ilk evliliğinin ardından işadamı Zafer Olcay ile evlenen Zuhal Olcay, İzmir’e yerleşti ve İzmir Devlet Tiyatrosu’nda oyunculuğa başladı. 1981 yılında kızı Ceren dünyaya geldi.

1983’ten itibaren çeşitli televizyon yapımlarında rol aldı; ilk televizyon filmi olan Sönmüş Ocak'tan sonra Parmak Damgasıadlı yapım ile tanındı. Film festivallerinde aldığı ödüller ününü arttırdı.

 Sinema oyunculuğu ile birlikte tiyatro oyunculuğunu da sürdüren Olcay, 1986’da Martı'daki Nina rolüyle Avni Dilligil Tiyatro Ödülü'nü, 1988’de Balkon 'daki İrma rolüyle Ankara Sanat Ödülü’nü kazandı. 1989`da Evita Müzikali’nde Evitayı oynadı. Bu müzikaldeki başarısı üzerine şarkıcılık kariyeri başladı. Dünden Sonra, Yarından Önce adlı filmde şarkıları seslendiren Olcay, daha sonra Onno Tunç’un bestesi olan parçayı bir albümde seslendirdi.

 Zuhal Olcay, 1989’da Sahte Cennete Veda adlı filmdeki rolüyle Almanya’da Altın Film Şeridi En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanarak uluslararası bir başarı elde etti.

1987’de eşinden ayrılan Olcay, üçüncü evliliğini 1992’de Londra’da tiyatro oyuncusu Haluk Bilginer ile yaptı. 1990’da Haluk Bilginer ile birlikte Tiyatro Stüdyosu adlı özel tiyatronun kurucuları arasında yer aldı ve bu tiyatroda Aldatma, Kankardeşler, Histeri, Balkon gibi oyunlarda başrol üstlendi.

 Üskürdar’da kiralayıp restore ettikleri Tiyatro Stüdyosu’nun 1996’da yanması üzerine 1999’da Haluk Bilginer ile birlikte Oyun Atölyesi'ni kurdu. Olcay, Oyun Atölyesi’nin sahnelediği ilk oyun olan Steven Berkoff’un Dolu Düşün Boş Konuş adlı oyunundaki rolüyle Afife Tiyatro Ödülleri "En İyi Komedi Kadın Oyuncusu" Ödülü'nü aldı. Çift, Istanbul’un Moda semtinde bir apartmanı restore ederek oluşturduğu tiyatro mekanını 2002’de açtı. Zuhal Olcay'ın Bilginer ile olan evliliği 2004 yılında sona erdi.

 Müzik çalışmalarını önce Vedat Sakman, daha sonra Bülent Ortaçgil ile devam eden ve Küçük Bir Öykü, 'İyisin gibi parçalarla müzik listelerine giren Olcay’ın Küçük Bir Öykü (1990), İki Çift Laf (1993), Oyuncu (1996), İhanet (1998), Başucu Şarkıları (2001) ve Başucu Şarkıları-2 (2005) ve Cengiz Onural'la ortak çalışması olan Hiçbiryerde isimli albümleri vardır.

TİYATRO

Othello 
Martı 
Evita 
Aldatma 
Kan Kardeşleri 
Histeri 
Balkon 
Dolu Düşün Boş Konuş 
Ayrılış 
Nathalie

FİLMLERİ

İhtiras Fırtınası 
Amansız Yol 
Kurşun Ata Ata Biter 
Halkalı Köle 
İstek 
Genç ve Dul 
Oteldeki Cinayet 
Bir Günah Gibi 
Dünden Sonra Yarından Önce 
Bir Avuç Gökyüzü 
Gece Yolculuğu 
Sahte Cennete Veda 
Medcezir Manzaraları 
Gizli Yüz 
Kara Sevdalı Bulut 
İki Kadın 
Ay Vakti 
Bir Sonbahar Hikayesi 
Aşk Üzerine Söylenmemiş Herşey 
İstanbul Kanatlarımın Altında 
80. Adım 
Salkım Hanım'ın Taneleri 
Hiçbiryerde 
İyi Seneler-Londra

TV YAPIMLARI

Sönmüş Ocak 
Parmak Damgası 
Gecenin Öteki Yüzü 
Ateşten Günler 
Baharın Bittiği Yer 
Artist Palas 
Medeni Haller 
Çatısız Kadınlar 
Yeditepe İstanbul 
Ti Show 
Seni Çok Özledim 
Geniş Zamanlar

ALBÜMLERİ

Küçük Bir Öykü Bu (1990) 
İki Çift Laf (1993) 
Oyuncu (1996) 
İhanet (1998) 
Başucu Şarkıları (2001) 
Başucu Şarkıları 2 (2005)

1 Yorum
şarkının sözlerini merak ettim.