Düğün çorbası nereye ait? Kuzu gerdan etiyle deneyin!

Anadolu bölgesinin bir çok iline ait olan ve sıklıkla karşılaşabileceğiniz düğün çorbası tarifini kuzu gerdan etiyle yapmanın püf noktalarını sıraladık!

Düğün çorbası nereye ait? Kuzu gerdan etiyle deneyin!

Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde yöresel lezzet olarak karşınıza çıkan düğün çorbasını evde kolay haliyle yapmanın püf noktalarını elmaelma.com olarak bir araya getirdik! Sizde evde kolay haliyle düğün çorbası yapmak için bir araya getirdiğimiz tarife göz atabilir sevdiklerinizle bu lezzeti paylaşabilirsiniz. İşte düğün çorbası yapmak için ihitiyacınız olan malzemeler. Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler; 500 gram kuzu gerdan eti, 6 su bardağı su, 2 yemek kaşığı un, 1/2 su bardağı yoğurt, 1 adet yumurta sarısı, 1/2 adet taze sıkılmış limon suyu, 1 çay kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı tereyağı, 1/2 çay kaşığı kırmızı tatlı toz kırmızı biber, 1 tatlı kaşığı nane düğün çorbası yapmak için ihtiyacınız olacaktır. 

Yapılış aşaması; Fazla yağları alınmış, bol suda yıkadığınız kuzu gerdan etini derin bir tencereye yerleştirin. Üzerini geçecek kadar su ilavesiyle kısık ateşte haşlamaya bırakın. Haşlama esnasında tencerenin yüzeyine çıkan köpükleri kevgir yardımıyla alın. Çorbanın terbiyesini hazırlamak için; un, yoğurt, yumurta sarısı ve taze sıkılmış limon suyunu ayrı bir kasede iyice çırpın. Tuz ekleyin.

Haşlanmış kuzu gerdan etinin kemiklerini ayıklayın. Haşlanmış etleri uzun ince şeritlere ayırın. Arzuya göre haşlama suyunu ayrı bir tencereye süzün. Hazırladığınız yoğurtlu terbiye karışımını çorba tenceresine yavaş yavaş ekleyip hızlıca karıştırın. Etleri de katıp kısık ateşte, aralarda karıştırarak kıvam alana kadar pişirin. Servisinde kullanmak üzere; tereyağını küçük bir sos tenceresinde eritip kırmızı tatlı toz kırmızı biberi kısık ateşte yakın. Kıvam alan sıcak çorbaya kızgın tereyağını katıp karıştırdıktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz. 

Yorumlar