Keşkek yemeği nereye ait evde yapmanın püf noktaları

Bir çok yörede karşılaşabileceğiniz keşkek tarifini evde yapmanın püf noktalarını bir araya getirdik. Keşkek hangi yöreye ait? İşte tarifi!

Keşkek yemeği nereye ait evde yapmanın püf noktaları

Bir çok yörede farklı türde benzerlerini görebileceğiniz keşkek tarifinin elmaelma.com'da bulabilirsiniz. Evde kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir çok yörede farklı tariflerle karşılaşabileceğiniz yöresel keşkek yemeği tarifinin püf noktalarını bir araya getirdik! Sizde evde keşkek yapmak için bir araya getirdiğimiz lezzete göz atmaya ne dersiniz? İşte keşkek yapmanın püf noktaları...

Malzemeler; 500 gram aşurelik buğday (en az 3 saat önceden sıcak suda bekletilmiş), 2 adet tavuk but (kalçalı, haşlanmış ve didiklenmiş), 2 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karabiber, 1 yemek kaşı ğısıvı yağ, 150 gram tereyağı, 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber, 1 litre su (buğdayı pişirmek için), 3 kepçe tavuk suyu yeterli olacaktır. 

Yapılış aşaması; Tercihen 1 gün önceden suda beklemiş buğdayları bir tencereye alın ve üzerine su ekleyip buğdaylar patlayıp yumuşayana kadar pişirin.
Buğdaylar suyunu çekince üzerine 3 kepçe daha tavuk suyu ekleyin ve ezilecek kıvama gelene kadar pişirmeye devam edin. Bu esnada buğdaylara hiç kaşık değmemesi gerekiyor.
Tahta bir kaşık yardımıyla kısık ateşte buğdayları yavaş yavaş ezin.
Haşlanmış tavukları da ekleyip beraber ezmeye devam edin.
Tuz ve karabiberi de ekleyip macun kıvamına gelene kadar ezmeye devam edin. Bu işlem uzun sürecektir. Bu esnada altı tutmaması için ateşi kontrol ederek  pişirin. Tereyağını ayrı bir tavada eritin. Üzerine toz kırmızı biber ekleyin ve ocaktan alın. Pişen ve iyice macun kıvamına gelen keşkeği servis tabaklarına alın ve üzerine toz biber- tereyağ karışımını ilave ettikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Yorumlar