Gece başlayan diş ağrıları neden olur uzmanlar uyarıyor!

Gece başlayan diş ağrıları neden olur? Gece başlayan diş ağrıları nasıl geçer? Tüm merak edilenlerin cevabı elmaelma.com'da.

Gece başlayan diş ağrıları neden olur uzmanlar uyarıyor!

Gece başlayan diş ağrıları neden olur? Gece başlayan diş ağrıları nasıl geçer? Uzmanlar, gece başlayan diş ağrılarının dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Peki gece başlayan diş ağrıları neden olur? Gece başlayan diş ağrıları nasıl geçer? Tüm merak edilenlerin cevabı elmaelma.com'da. 

YETERSİZ AĞIZ HİJYEN, VARSA... 

Dişte hissedilen ağrıların diş, diş eti ya da kemikten kaynaklandığını kaydeden Diş Hekimi Zafer Kazak, "Öncelikle ağrının sebebi saptanmalıdır. Ağrı, çürük, iki diş arasına sıkışan gıdanın yapmış olduğu basınç, diş eti hastalıkları, dişte oluşmuş çatlaklar, diş eti çekilmesiyle açığa çıkan kök yüzeyi, minede meydana gelen aşınmalar ve hatta sinüzit gibi pek çok sebepten kaynaklanabilir. Ancak diş ağrısının en sık karşılaşılan nedeni yetersiz ağız hijyeni varlığında gelişen derin diş çürükleridir. Dişin en dış katmanı olan minede sinir yoktur.

 BAŞLANGIÇTA HAFİF OLAN AĞRILAR ÇÜRÜK İLERLEDİKÇE ŞİDDETLENİR 

Bu nedenle dış uyaranlardan rahatsız olmayız ancak içteki dokulara doğru ilerledikçe his artar. Çürüğe neden olan çok sayıda mikroorganizma, çürüğün ilerlemesiyle birlikte dişin içerisinde bulunan sinirlere ulaşabilir. Başlangıçta hafif olan ağrılar çürük ilerledikçe giderek şiddetlenir. Ağrı farklı şekillerde oluşabilir. Soğuk ve sıcak uyaranlara karşı gelişen şiddetli ve uzun süreli ağrı, çiğneme esnasında baskıyla oluşan ağrı veya kendiliğinden başlayıp uzun süre devam eden ağrı görülebilir" diye konuştu.

''TEDAVİ EDİLMEZSE ÇEKİLMESİ GEREKEBİLİR''

Gece başlayan şiddetli diş ağrısının sebebinin ileri derecede çürümüş bir dişin iltihaplanmaya başlaması olduğunu belirten Kazak, "Bu iltihabi durum diş içindeki sinir-damar paketinde baskı oluşmasına ve özellikle gece uykudan uyandıracak şiddette zonklayıcı tarzda ağrıya sebep olur. Diş ağrılarının kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Halk arasında uygulanan karanfil, sarımsak, alkol, aspirin vb. yöntemler işe yaramamakta, hatta diş ve çevresindeki dokulara zarar verdiği için tavsiye edilmemektedir. Ağrı diş çürüğü kaynaklıysa ve çürük ilerleyerek dişin sinirine kadar ulaşmışsa ya da diş siniri başka sebeplerle (travma, diş kırığı vs.) canlılığını yitirmişse, bu dişler "kanal tedavisi" ile tedavi edilebilir. Herhangi bir tedavi uygulanmadığı takdirde enfeksiyon şişliğe neden olabilir, apse oluşabilir. Sonuç olarak tedavi edilmezse dişin çekilmesi gerekebilir" şeklinde konuştu.

Yorumlar