Antalya'da haftasonu: Tazı Kanyonu ve Bilgelik Vadisi

Antalya'da haftasonu: Tazı Kanyonu ve Bilgelik Vadisi

Armağan Karagöz

1. GÜN: Tazı Kanyonu& Bilgelik Vadisi

Antalya il sınırları içindeki Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içinde yer alan Tazı Kanyonu, son dönemlerde doğa ve macera severler için popülerliği artan bir kanyondur ve bana göre bu popüleritesini fazlasıyla hak etmektedir. Kanyonda, yükseltisi yaklaşık 300 metreye varan sarp kayalıkların arasından görünen Köprüçay nehrinin akışı ve yeşillikler arasındaki vadi manzarası ilk anda insanı ürpertse de güzelliği ile büyülemektedir.

Tazı Kanyonu

Tazı Kanyonu’na ormanlık alanda, yemyeşil ağaçlar içinde, virajlı bir yoldan gidilmektedir. Yönlendirici plakalar ve varsa navigasyon sayesinde kanyona sorunsuz ulaşılmaktadır. Ancak belirli bir bölgede yol bozulmaktadır ( toprak, taş, çukur ve engebelli) ve bu noktada gelen ziyaretçiler genelde araçlarını park ederek yürümeyi tercih etmektedir. Yürüme yolu da yaklaşık 20 dakika sürmektedir ve araçların park edidiği noktadan sonraki yürüme yolu, her yaş grubu için, vadiye rahatlıkla erişebilecek şekilde kolay, ağaçlar arasında topraklı düz bir yoldur. Aşağıda fotoğrafta görünen yürüme yoluna ait ağaçlı alanın başladığı noktada masalar bulunmaktadır ve isteyen misafirler piknik yapmaktadır.

Ancak, vadiyi gören bölüm özelikle çocuklar için çok tehlikelidir.

Armağan Karagöz tazı kanyonu antalya

Yaz sezonu olmamasına rağmen hafta sonlarında yoğun şekilde ziyaretçi bölgeye gelmektedir. Daha öncesinde Kuzey Avrupa ülkelerinin bilinen bazı fiyordlarını yerinde görmüş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki Tazı Kanyonu kesinlikle bu ülkelerdeki fiyordlarla güzellik anlamında eş değerdedir. Ancak yazmadan edemeyeceğim bir konu, çevreye bırakılan çöplerin acımazsılığı da insanı üzmektedir.

Tazı Kanyonu’nu da bünyesinde barındıran Köprülü Kanyon 1973 yılında milli park ilan edilmiştir.

Köprüçay’ın, Bolasan Köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği yarma vadi, 14 km uzunluğu ve 100 metreyi aşan yüksekliği ile ülkemizin en uzun kanyonudur.

Köprülü Kanyon Milli Parkı içinde yürüyüş, kaya tırmanışı ve rafting de yapılmaktadır ve bu aktiviteleri ile de doğa ve macera severler için yıllardır popülerliğini korumaktadır.

Köprülü Kanyon’da Oluk Köprü ve Büğrüm Köprü olarak bilinen iki adet tarihi köprü de bulunur.

Oluk Köprü;

2’nci yüzyılda yapıldığı tahmin edilen tarihi köprü, antik Selge şehri yakınında, Köprüçay nehri üzerinde bir Roma Köprüsüdür. Köprülü Kanyon’un en dar bölgesinde yer alan iki yaka arasındaki bağlantıdır.

Köprüçay’ın üzerinde yer alan tek kemerli tarihi köprü, 22 metre uzunlukta, 35 metre yüksekliktedir. Tek aracın geçeceği genişliğe sahip olan köprü 1997 yılında restore edilmiştir.

Büğrüm Köprü; Oluk Köprü’nün hemen alt tarafında yapılı olan tek kemerli köprü de Romalılar döneminden kalmadır.

Tazı Kanyonu, Oluk Köprü ve Büğrüm Köprü aynı yol güzergahındadır. Side sahillerinin gün batımı görüntüleri de büyüleyicidir.

Eğer uygun zamanda ve tam yerindeyseniz, güneşin batışı harika görüntü ve yansımalar sunar.

 2. GÜN: Gazipaşa ilçesinde yer alan “Koru Plajı Doğal Havuzlar”

Akarsuların getirdiği doğal çimento maddesi ile taşın birleşerek donması sonucunda oluşmuş olan tabakalar halindeki sert kayalara aynı zamanda “yalı taşı” da denmektedir. Koru plajında üç tanesi büyük olmak üzere çok sayıda doğal havuz bulunmaktadır ve bu sayede diğer plajlardan ayırılmaktadır.

Koru Plajı aynı zamanda caretta caretta türü deniz kaplumbağlarının yumurtalarını bıraktığı sahillerden biridir.

Sabahın erken saatlerinden itibaren, balık tutmak isteyenleri, deniz kıyısında izlemeniz mümkündür.

Bazen, bize olduğu gibi, tepeden aşağı inişlerine şahit olunan keçi sürüsü görmek de mümkündür.

Kimselerin olmadığı plajda, pırıl pırıl suların tadına varan çocukların neşesine şahit olup, mutlululuklarına ortak olmanız da mümkündür.

Alanya merkezinden teleferik ile kaleye çıkmak mümkün olduğu gibi sahilden de kale görülmektedir.

Alanya Kale’sine çıkıldığında, tepede güzel gün batımı görüntüleri almanız mümkündür.

Kalenin gün batımı görüntüleri izleyicisine huzur verir.

Güneş batana kadar farkına varılamayan karşı tepeler, birden ortaya çıkarak izleyeni şaşırtır.

Teleferik yolunda Alanya’nın tepeden görüntüsünün izlendiği seyir yerleri de mevcuttur.

Antalya Havalimanı’na çok yakın olan Düden Şelalesi’nin denize döküldüğü kısım da ziyaretçilerin yoğun ilgisini çeken yerler arasındadır.

Hafta sonu ANTALYA, başlığa bakıldığında, belki de deniz tatili hakkında paylaşım yapacağım düşünülmüş olabilir. Bölge deniz tatili severler için sezonu çoktan açmış durumda. Kuşkusuz ki Antalya, kum deniz ve güneşten ibaret değil, o kadar çok tarihi ve doğal güzelliklere sahip bir bölge ki gerek zamanlama, gerekse mevsim koşulları nedeniyle bir sürü noktayı elemek durumunda kaldık. Gitmeden planladığımız bazı yerleri de göremedik, örneğin; Oyma Pınar Barajı’nda tekne seferleri aşırı rüzgar nedeniyle iptal edildi. Eğer aşırı sıcağı sevmiyorsanız, Akdeniz yöresi bence görmeniz için tam zamanıdır. Kampanya ucuz uçak bileti de bulunduğunda, sezon daha açılmadığı için gerek otel gerekse yeme içme ücretlerinin gayet makul olduğunu iletebilirim.

"Sitemizde köşe yazarı olarak yazı yazan tüm yazarlarımız yazdıkları yazı ve görüşlerden tamamıyla kendileri sorumludur. Köşe yazarlarının yazılarından dolayı İnternethaber Yayıncılık AŞ. (elmaelma.com) hiçbir şekilde yasal sorumluluk kabul etmemektedir."
Yorumlar