Şahinkaya Kanyonu gezi notları

Şahinkaya Kanyonu bir kez daha görmek isteyeceğim yerler listesinde ön sırada. İşte sizi de oralara götürecek Şahinkaya gezimizden fotoğraflar ve notlar...

Armağan Karagöz

Şahinkaya Kanyonu, Samsun il sınırları içinde Veziköprü’ye bağlıdır ve Altınkaya Baraj Gölü üzerinde yer almaktadır. Yaklaşık 2.5 km uzunluğunda olan kanyonun yüksekliği 340, ortalama su derinliği ise 106 metredir.

Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmak Nehri üzerinde yer alan en dar ve en uzun geçittir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, turizm bölgesi ilan edilen kanyonun çekiciliği son yıllarda giderek artmakta olup, yetkililerce, kanyonun tanınırlığı için bölgede çalışma ve yatırımlar yapılmaktadır. Diğer yandan, geçen yıl ikincisi yapılan, ülkemizin ilk ve tek ekstrem sporlar festivali Falcon Fest kapsamında, Kaya Tırmanışı, Trekking, Kano/Dragon, Dağ Bisikleti Yamaç Paraşütü, Kitesurf, Paramotor, Base Jump, Slackline/Highline gibi etkinlikler de Şahinkaya Kanyonu’nda yapılmaktadır.

Şahinkaya Kanyonu

Vezirköprü’ye 17 kilometre uzaklıkta olan kanyonun, gezinti yapan tur teknelerinin bulunduğu başlangıç noktasına, yönlendirici plakalar ve varsa navigasyon sayesinde araba ile ulaşım “ilk anda” çok kolaydır.

Kanyonda tesisleşme yok denecek kadar azdır ve gezinti yapan tekneler dışında sadece bir iki ufak tesis bulunmaktadır.

Bu genel bilgilerden sonra kısaca kendi deneyimlerimi anlatmam gerekirse, Sinop ve Samsun Havalimanı kanyona yaklaşık aynı mesafede, biz de uçak biletleri daha ekonomik olduğu için Sinop üzerinden yöreye geldik ve Vezirköprü’de konakladık. Vezirköprü’den kanyon bölgesine araba ile ulaşımın kolay olduğunu yazdım ancak, seyir noktası olarak adlandırabileceğim, kanyonu tepeden gören bölgeye ulaşım zor, bunun nedeni yolun zorluğundan ziyade, seyir noktasına yürüme mesafesinde tehlike, vahşi hayvan vb. nedenlerle yasal bir engelleme olmamasına karşın, “bizim gittiğimiz tarihte (*)” yolun başlangıç, ilerleme vs. noktasını gösterir yönlendirici levha ve işaretlerin bulunmamasından kaynaklıdır. Aşağıdaki fotoğraflar yürüme yolunun bazı bölümlerinde çekilmiştir.

Kanyona yakın köyde bulunan kişiler ve baraj gölünde bulunan tekne sahiplerinin yönlendirmesi dışında şans yaver gidip de kanyona giriş yolu bulunursa, yaklaşık 1 saat süren yürüyüş ve ardından kısa bir kaya tırmanışı sonrasında aşağıdaki fotoğrafta görünen tepe manzarasına ulaşılmaktadır.

Şahinkaya Kanyonu’nun tepeden izleme noktasına, yönlendirici işaretler konulduğunda, doğada yürüyüş severler için kaybolmadan, rehbere ihtiyaç duyulmadan, rahatlıkla ulaşılabilir. Ancak, patika ve toprak yolun çok az bir mesafesi kaya tırmanışı da içermektedir, bu nedenle özellikle tek başına gidildiğinde, acemi ve bölgeye yabancı kişiler için tehlikeli olabilir. Değinmekte fayda gördüğüm bir başka konu da; gitmeden okuduğumuz bazı yorumlarda köpeklerden ürken arkadaşlar olduğunu öğrenmiştik ancak, yolda rastladığımız köpekler gayet uysaldı ve biz bir sorun yaşamadık.

Diğer yandan, bizim izlediğimiz gibi Vezirköprü yolundan gelindiğinde, feribot benzeri iki ya da üç araçlık küçük tekneler ile nehrin karşı bölgesine geçilmektedir. Aşağıda yer alan fotoğrafta da feribot benzeri tekneler ile kanyonda gezi yapan tekneler aynı anda görülmektedir.

Bunun dışında, piknik alanları, ormanlık bölge gibi alanlarda gözlemlenen genel kirliliğin burada fazla olduğunu söyleyemem. Başlangıç noktasını bulamadığımız için yolda kaybolmamız ve devamında da aşırı derecede yağmur altında kalmamız nedeniyle, geç saatlere varan yürüyüş bitiminde, kanyonda tekne turu yapamadık ancak, aşağıda fotoğrafta da görüldüğü üzere, tur teknelerinin tepe manzarası çok güzel olmakla beraber, teknelerden yayılan yüksek sesli müzik aşırı derece gürültü kirlilği yapmaktadır.

Sonuç olarak, bana göre ülkemin eşssiz güzellikler arasında yer alan Şahinkaya Kanyonu bir kez daha görmek isteyeceğim yerler arasında ön sıradadır.

(*)30 Haziran 2018

"Sitemizde köşe yazarı olarak yazı yazan tüm yazarlarımız yazdıkları yazı ve görüşlerden tamamıyla kendileri sorumludur. Köşe yazarlarının yazılarından dolayı İnternethaber Yayıncılık AŞ. (elmaelma.com) hiçbir şekilde yasal sorumluluk kabul etmemektedir."
Yorumlar