Bebeğiniz obez olmasın!

İngiliz hükümeti obeziteyle mücadele için bir dizi önlem aldı. Önlemlerden biri de, henüz yürümeyi öğrenmemiş bebeklerin bile egzersiz yapması...

Bebeğiniz obez olmasın!

Hükümete bağlı İngiltere Sağlık Hizmetleri Bölümü yetkilileri, ülkede giderek salgın haline gelen aşırı şişmanlık problemiyle mücadele çerçevesinde öneriler listesi yayımladı.

Listede henüz yürümeyi öğrenmemiş olanlar da dahil olmak üzere 5 yaşından küçük çocukların günde en az 3 saat fiziki faaliyet içinde olması gerektiği belirtildi.

Çocukların, televizyon seyretmek veya bebek arabasında oturmak gibi hareketsiz geçirdikleri zamanların azaltılması gerektiğine işaret eden yetkililer, henüz yürümeyi öğrenmemiş bebeklerin bile doğumdan itibaren karınlarının üstünde oynamak veya ebeveynleriyle yüzmek gibi fiziki aktivitelere teşvik edilmesinin önemini vurguladı.

Aşırı şişmanlığın erişkinlerde kalp, diyabet ve kanser riskini artırdığına dikkati çeken yetkililer, çocukların egzersize teşvik edilmesinin, erişkin olduklarında aşırı şişmanlık problemi yaşamalarını önleyebileceğini dile getirdiler.

Yorumlar