Bebek egzersizleri nasıl yaptırılır dikkatli olmakta fayda var!

Bebek egzersizleri nasıl yaptırılır? İşte bebeklerin kaslarını güçlendiren ve gaz sancısına son veren en etkili egzersiz hareketleri!

Bebek egzersizleri nasıl yaptırılır dikkatli olmakta fayda var!

Sağlıklı bir yaşam için egzersizin hayatımızın her alanında yeri olması gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Bizim için bu denli önemli olan egzersizin bebekler içinde aynı önemi taşıdığını biliyor muyuz? Bebeklerin kas gelişimine yardımcı olacak egzersiz hareketlerinin neler olduğunu sizler için araştırdık. Peki yetişkinlere göre daha hasas bir vücuda sahip olan bebeklerde egzersiz nasıl yaptırılır? Bebekler için kas güçlendirici egzersizler nelerdir? Bebeklerde gaz sancısını yok eden egzersiz nasıl yaptırılır? gelin bu soruların yanıtlarını hep beraber öğrenelim. 

0-1 aylık (Yenidoğan) dönemindeki bir bebeğin en fazla yapabileceği hareketler kısa süreli başlarını kaldırma, gülümseme, kafasını sağa-sola çevirme gibi hareketler olsa da zamanla uzanma, tutma, yatma dönme, emekleme ve yürüme gibi hareketleri de sergileyecektir. Bebeklerin bu hareketleri yapabilmeleri için belli bir kas gücüne sahip olmaları gerekmektedir. İşte bebeklerde kas gücünü geliştiren egzersizler! 

BEBEKLERDE KAS GÜCÜNÜ GELİŞTİREN EGZERSİZ HAREKETLERİ 

Bebeğinizin kaslarını geliştirmeye yardımcı olacak hareketleri sıralıyoruz. Öncelikli olarak onu surt üstü yatırıp elleriyle parmaklarınızı tutmasını sağlayın. Bu esnada bebeğinizin bileklerini kavrayarak önce sağ kolunu daha sonra sol kolunu havaya nazikçe kaldırın. Aşağı- yukarı hareketlerle egzersize bu şekilde başlayın. Bir başka harekette bebeğinizi sırt üstü yatırın ve bu pozisyonda kollarını sağ ve sol çapraz yönlerinde germe hareketleri yapın. Ardından 'paraşüt hareketi' olarak tanımlanan kolları yana doğru açma hareketlerini uygulayın. Bu hareket onun rahatlamasını sağlayacaktır. Gaz problemi olan çocuklara da oldukça iyi gelmektedir. 

BİSİKLET ÇEVİRME HAREKETİYLE GAZ SANCISINA SON! 

Bisiklet çevirme hareketi özellikle gaz sancısı çeken bebekler için birebirdir. Gaz sancısına iyi gelen bir hareket olan bisiklet çevirme hareketi kalça, bacak, diz ve karın kaslarını harekete geçireceği  oldukça etkilidir. Sırüstü yatan bebeğinizi pedal çeviriyor gibi hareket ettirip 3 la 5 kez tekrarlayın.

KALÇA EKLEMLERİNİN ÇALIŞTIRILMASI ÖNEMLİ! 

İlk altı ayda en önemli uygulamalardan biri kalça eklemlerinin çalıştırılması konusudur. Bacaklarını aşağıdan yukarı doğru hareket ettirerek germe hareketlerini uygulayın.Gün içerisinde 4-5 kez bu egzersizi uygulayın. Kalça egzersizi yaptırırken aman dikkat edin! Aşırı yüklenmeniz halinde fark etmeden kalça çıkıklığına sebep olabilirsiniz buna dikkat!. 

 

 

 

Yorumlar