Bebeklere ilk ek besin olarak ne verilir?

Bebeklere ek gıda olarak ilk ne verilir? Annelerin ek besine geçiş sürecinde en çok sordukları bu soruya elmaelma.com olarak sizler için yanıt verdik.

Bebeklere ilk ek besin olarak ne verilir?

Bebeğinizin katı gıdaya geçişin ilk aşaması olan ek gıdaya geçiş sürece her annenin biraz da olsa zorlandığı bir süreç. En çok kafaları karıştıran konu ise ilk ek besin ne olmalı? Bu sorunun yanıtı aslında her çocuk için farklılık gösterebilir. Çocuğunuzun özel durumları örneğin gelişimi, doğum yaşı, alerji eğilimleri vs. bebeklerin ek gıdaya geçişlerinde ilk ne yemeleri konusunda verilecek kararı doğrudan etkiler. Bu nedenle öncelikle ilk ek besinler konusunda hekiminizin önerilerini öncelikle dikkate alın deriz. Ama bir sorun yok, sınır da yoksa sizin için hazırladığımız öneriler işinizi kolaylaştırabilir. 

Bebeklere boşuna önce süt çocuğu sonra da muhallebi çocuğu demiyoruz. Muhallebi çocukların sütten hafif katı gıdaya geçişlerinde yemeye en kolay adapte olabilecekleri ürün. Özellikle süte benzer pürüzsüz dokusu bebeklerin ağız kaslarını kullanmaya alışmaları için de iyi bir geçiş besini olabilir. Ancak muhallebinin nasıl hazırlanacağı önemli. Özellikle inek sütü konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Zira 6 aylık bir bebeğin inek sütü alımı artık önerilmeyen bir konu. Hazırlayacağınız muhallebi için içinde inek sütü kullanılmayan tarifler deneyebilir yada hazır olarak satılan formülleri kullanabilirsiniz.

SEBZE PÜRELERİ VE ÇORBALAR

Çocuğunuzun ömür boyu beslenmesinde sebzenin mutlaka yer tutmasını istiyorsanız erken dönemde onu sebze menüleriyle mutlaka tanıştırmanız gerekiyor. Zira 1 yaşından sonra yeni lezzetler çocuklar için daha zorlayıcı bir deneyime dönüşebilir. Sebze pürelerini muhallebi yerine ilk besin olarak kullanabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken şey seçtiğiniz sebzenin mutlaka mevsim sebzesi olması. İlk besinler demek alerji riski demek bunu da unutmayın. Bu nedenle sebze pürelerini tek bir sebzeden yapmalı diğer sebzelerle karıştırmamalısınız. Eğer alerjik reaksiyon oluşursa bunun nedeninin hangi sebzeden kaynaklandığını bulmak bu yolla daha kolaylaşır.  
  
YOĞURT

Yoğurt en ideal ilk ek besinlerden biridir. Sütün aksine besleyiciliği çok daha yüksektir. Eğer çocuğunuzun süte alerjisi yoksa yoğurt onun için şahane bir başlangıç olabilir. Ancak ilk ek besinlerin evde yapılması önemli. Özellikle de yoğurtların mutlaka günlük ve evde mayalamalısınız.
  
MEYVE PÜRESİ  

Lezzet ve kıvam açısından bebeklerin ek besine geçişini kolaylaştıran bir diğer lezzet de meyve püreleridir. Mevsim meyvelerini kullanarak evde besleyici püreler hazırlayabilirsiniz. Ancak ilk ek besinlerin şeker içerikli ürünlerden hazırlanması bebeğinizin sebze gibi lezzeti düşük yiyeceklere karşı tepkisinin artmasına neden olabilir. Bu nedenle meyve ilk besinler arasında yer alsada önceliği sebze ve yoğurttan yana kullanın deriz.

 

Yorumlar