Birce Akalay Kimdir

Siyah Beyaz Aşk dizisinin başrol oyuncusu Birce Akalay hakkında bilinmeyenleri derledik...

Birce Akalay
-A A+

19 Haziran 1984’te doğan Birce Akalay, Pera Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro bölümünde lise eğitimini tamamladı. Aynı yıl girdiği İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümündeki eğitimini tamamlamadı fakat Haliç Üniversitesi Konservatuvar Tiyatro Bölümünden mezun oldu. 2004 Türkiye Güzellik yarışmasında üçüncü olan Birce Akalay, Avrupa Güzellik Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etti ve yarı finale çıktı. 2004-2007 yılları arasında Star TV ve TV8'de spor spikerliğinin yanı sıra Şampiyonlar Ligi Özel ve 8. Etap gibi programları da hazırlayıp sundu. 2007 yapımı olan Kader ve yine 2007 yapımı

Senin Uğruna dizisinde baş karakterleri canlandırmıştı. Aynı zamanda 2008 Asi adlı TV dizisine konuk oyuncu olarak katıldı.. Bunların yanı sıra oyuncu 2008'de vizyona giren Son Ders ve 2009 Ekim aynında vizyona giren Nefes filmlerinde rol aldı.  2009 yılında TRT 1'de ekrana gelen Alayına İsyan isimli dizinde de Sevtap rolüne hayat veren Birce Akalay, 2009'un Eylül ayında Sizi Seviyorum isimli sinema filminde Emre Altuğ ile başrolleri paylaştı. 2009'da atv'nin yeni sezon dizilerinden Kış Masalı'nda Zişan rolüyle izlediğimiz Birce Akalay'ın aynı yıl TRT Müzik kanalında başlayan ve TV8'de devam eden programı Sinema Dünyası bir yayın dönemi devam etmiştir. 2010 yılında eski eşi Murat Ünalmış ile birlikte Ürgüp'te bir aşkı anlatan Yer Gök Aşk dizisinde Havva karakterini canlandırdı.

2013 yılında yakında atv ekranlarında Başbakan Adnan Menderes'in hayatını konu alan "Ben Onu Çok Sevdim" dizisinde opera sanatçısı Ayhan Aydan karakterini oynadı. 2013 yılında TRT 1'de yayınlanan "Böyle Bitmesin" dizisine konuk oyuncu olarak katıldı. Kanal D'de yayınlanan "Küçük Ağa" dizinde Sinem karakterini canlandıran Birce Akalay, Küçük Ağa dizisinde başrolü paylaştığı Sarp Levendoğlu ile 1 Ağustos 2014 tarihinde evlendi. 2 yıl süren evliliklerinin ardından şiddetli geçimsizlik sebebiyle 17 Ocak 2017'de boşandı. 2015 yılında ATV'de yayınlanan olan Evli ve Öfkeli adlı dizide dört başrolden birini üstlendi. 2017 yapımı Siyah Beyaz Aşk dizisinin kadrosunda yer alan Birce Akalay, şuan Kanal D'de İbrahim Çelikkol ile başrolü paylaşıyor, dizide Aslı karakterini canlandırıyor.