Demet Akbağ (İybar) Kimdir

Demet Akbağ kimdir aslen nereli kaç yaşında? Demet Akbağ'ın evlilikleri ve eşi Zafer Çika'nın ölümünün detayları elmaelma.com'da. Demet Akbağ'ın filmleri, dizileri ve oğlu Ali Çika kimdir?

Demet Akbağ (İybar)
-A A+

Demet Akbağ kimdir? Asıl adı Demet İybar olan Demet Akbağ, 1981'de İskender Akbağ ile yaptığı ilk evliliğinden bu yana bu Akbağ soyadını kullanıyor ve böyle tanınıyor. Aslen İzmirli olan Demet Akbağ 23 Aralık 1959'de Denizli'de doğdu. 3 evlilik yapan Demet Akbağ'ın eşleri sırasıyla İskender Akbağ, Saim Arpat ve Zafer Çika'ydı. Demet Akbağ ilk evliliğini İskender Akbağ ile 1981-1984 yılları arasında yaptı. Demet Akbağ'ın Saim Arpat'la olan evliliği de 1986'da sona erdi ve sadece 8 ay sürdü. Demet Akbağ son evliliği ise 20 yıl evli kaldığı yapımcı Zafer Çika ile yapmıştı. 1999 yılında Milano'da evlenen Demet Akbağ ve Zafer Çika'nın bu evliliklerinden Ali Çika adında bir oğulları var. Ali Çika'nın doğum tarihi de 2000. Ancak Demet Akbağ'ın Zafer Çika olan ile olan evliliği hazin bir trafik kazasıyla sona erdi. 13 Mart 2019'da Zafer Çika İzmir Narlıdere'de bir trafik kazasında hayatını kaybetti. 

Demet Akbağ'ın annesi Benan İybar babası ise Oktay İybar'dır. Demet Akbağ'ın Sedef ve Kemal adında iki de kardeşi var. Demet Akbağ ailenin en küçük çocuğuydu. Dedesi hukukçu olan Demet Akbağ'ın babası da gazeteci ve fotoğraf sanatçısıydı. Ancak Demet Akbağ'ın anne ve babası 1972 yılında boşandı. O yıllarda 13 yaşında olan Demet Akbağ annesi ve anneannesiyle birlikte İstanbul'a taşındı.

Demet Akbağ lise eğitimine İstanbul Kız Lisesi'nde başlasa da boşanma sonrası eğitimini Erenköy Kız Lisesi'nde tamamlamak zorunda kaldı. Ardından İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girdi ve 4 yılın sonunda mezun oldu. 

DEMET AKBAĞ'IN EVLİLİKLERİ

Demet Akbağ ilk evliliğini 21 yaşındayken İskender Akbağ ile yaptı. İlk evliliği 4 yıl süren Demet Akbağ'ın ilk eşi muhasebecilik yapıyordu. Demet Akbağ ilk eşiyle ilgili verdiği röportajda şunları anlatmıştı:

"Evlilikte çok özverili davranıyorum, kurtarmaya çalışıyorum bazı şeyleri, ama sanıyorum zor olan benim. Bana uyum sağlamak ve adapte olmak kolay değil. İlk evliliğimi 22 yaşımda gerçekten aşık olduğum bir insanla çok isteyerek ve severek yaptım. İskender adlı bir muhasebeciydi. İki yıl flört ettik, dört yıl da evli kaldık. Ona evlenmeyi ben teklif ettim."

İKİNCİ EVLİLİĞİM AKLIMDA BİLE YOKTU

Demet Akbağ, Bodrumlu bir mimar olan Saim Arpat'la olan evliliğine ise Oktay Kaynarca'ya olan aşkının neden olduğunu ima eden açıklamalarda bulundu. Bir dönem Oktay Kaynarca'yla birlikte olan Demet Akbağ, ayrılık sonrası İzmir'e turneye gittiği ve yaşadıklarını şöyle anlatmıştı:

"İkinci evliliğim ise aklımda bile yoktu. Oktay'dan ayrıldıktan sonra İzmir turnesindeki o karmaşık günlerde Bodrum'da yıldırım gibi evlendim. Böylelikle Oktay da artık benden ümidini kesecekti. Çünkü beraberliğimizin yürümeyeceğini bile bile ısrar ediyordu. Ama bu evliliğim sekiz ay sürdü. Evlenmeye nasıl karar verdim anlamıyorum, ayrılmaya nasıl karar verdim onu da anlamıyorum."

KOCAMA BAYILIYORUM

Demet Akbağ iki başarısız evlilik sonrası gerçek aşkı yapımcı Zafer Çika'yla bulmuştu. Uzun yıllar evlenmeden birlikte yaşayan Zafer Çika ve Demet Akbağ, evliliği ancak çocukları olursa yapmaya karar vermişlerdi. Kararları da istedikleri şekilde sonuçlandı. Demet Akbağ 39 yaşındayken ve artık yaşı nedeniyle çocuk sahibi olmaktan vazgeçtiği bir dönemde hamile kaldı. Demet Akbağ'ın hamile kalması üzerine Zafer Çika ve Demet Akbağ Milano'da küçük bir törenle evlendi. 1999 yılında gerçekleşen evlilik, 2000 yılında Demet Akbağ ve Zafer Çika'nın oğlu Ali'nin doğmasıyla taçlandı.

Demet Akbağ, Zafer Çika'ya olan aşkını her fırsatta dile getirmekten keyif alıyordu. 20 yıl süren evlilikleri her zaman parmakla gösterilmişti.  Demet Akbağ yıllar önce evliliği ve Zafer Çika'ya olan aşkıyla ilgili verdiği röportajda şunları anlatmıştı:

Demet Akbağ eşleri ve evlilikleri ile oğlu Ali Çika kimdir

"Aşk bitmiyor, heyecan bitiyor. Birbirimizi hâlâ özlüyoruz, birbirimiz olmadan ne yapıyorduk, onu unuttuk. Karşı cins olarak yanımda ondan başkasını düşünemiyorum, o da benim gibi. Hâlâ birbirimizi cezbediyoruz, İlişkimiz o yüzden devam ediyor, yoksa sürmez.

Oğlunuz sevgi ve saygı dolu bir ortamda büyüdü. Birbirlerine âşık bir anne ve babası var. Doğru. Bir de yakınlarımın, “Demet’in artık çocuğu” olmaz dedikleri bir anda Ali geldi ve o kadar çok insanı sevindirdi ki... Genel olarak da çok sevilen bir çocuk oldu. Biz de geç yaşta anne-baba olup buldumcuk olmadık. Kıymet bilip mantıklı ve tecrübeli bir anne olarak Ali’yi doğru büyüttüğüme inanıyorum. 

Kıymet bilmekten kaynaklanıyor. Belki çok genç yaşta tanışsaydık böyle olmazdı. İyi arkadaş olduk. Aşkın ilk heyecanı bitse de, arkadaş olunca birbirinden vazgeçemiyorsun.

Zafer Çika'nın kendisiyle her zaman gurur duyduğunu da söyleyen Demet Akbağ, "Ay hem nasıl! Çok iyi bir adamdır. Bayılıyorum kocama...

Valla beni devamlı güldürüyor. O yüzden şikâyetçiyim. Çok komik çünkü. Güldürünce de bütün romantizm yok olup gidiyor. Bizim evin komiği o."

DEMET AKBAĞ'IN EŞİ ZAFER ÇİKA NE ZAMAN NASIL ÖLDÜ?

Demet Akbağ'ın eşi Zafer Çika 13 Mart 2019'da İzmir Narlıdere'de geçirdiği bir trafik kazası sonrası yaşamını yitirdi. İçinde bulunduğu aracın sürücüsü direksiyon hakimiyetini kaybedince araç şarampole yuvarlandı. Emniyet kemeri takılı olmayan Zafer Çika araçtan fırlayıp ağır yaralandı. 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan Zafer Çika kurtarılamadı. 

Demet Akbağ'ın eşi Zafer Çika ne zaman nasıl öldü

DEMET AKBAĞ'IN KARİYERİ

1982 yılında tiyatroya amatör olarak başlayan Demet Akbağ, 1983 yılında Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu'nda profesyonel oldu. Kent Oyuncuları, Hadi Çaman Yedi Tepe Oyuncuları, Deve Kuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu ve Ortaoyuncular gibi özel tiyatro topluluklarında çalıştı.Daha sonra BKM oyuncuları arasına geçti.

Kuruluşundan bu yana BKM'de çalışıyor.1997'den sonra Televizyon programlarında yer almaya başladı 
"Bir Demet Tiyatro" dizisinde ve "Otogargara", "Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?" "Bana Bir Şeyhler Oluyor" oyunlarında yer aldı.Televizyonda da "Ölümsüz Aşk" adlı dizide rol aldı.Televizyondaki "gıda terörü" haberlerinden etkilendiği için, oynadığı sucuk reklamından önce firmayla ilgili geniş bir araştırma yapmış ve öyle reklam filmi teklifini kabul etmişti. 

1987'de Magazin Gazetecileri Derneği tarafından "Yılın Televizyon Yıldızı" seçildi. 

Üçüncü evliliğini 35 yaşında iken Zafer Çika ile yaptı, bu evlilikten Ali adında bir oğlu oldu. 

1993’te Tersine Dünya adlı filmdeki rolü ile Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü aldı. 

1995 yılında Yılmaz Erdoğan ile birlikte Bir Demet Tiyatro adlı TV dizisini hazırladı. Bu yapım yedi yıl boyunca yayınlandı. TV dizisinin yanı sıra dört yıl boyunca Beşiktaş’ta bir tiyaro salonunda sahnelenen Otogargara adlı oyunda rol aldı. Bu iki projenin sonucu olarak Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) kuruldu. BKM yapımı olan Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?, Bana Bir Şeyhler Oluyor ve Haybeden Gerçeküstü Aşk oyunları ve Ölümsüz Aşk dizisinde rol aldı. 

2011 yılı itibarıyla ATV'de yayınlanan İstanbul'un Altınları adlı dizide başrol oynadı. Dizi yayından kaldırıldıktan sonra TV hayatına pasif olarak devam eden Akbağ, 2013 baharına gelince Show Tv'de Murat Başoğlu tarafından sunulan Benzemez Kimse Sana isimli taklid yarışma programında Seyfi Dursunoğlu ve Erol Evgin ile birlikte jüri üyeliği yaptı. 2013'ten itibaren Show TV'de yayınlanan Sevdaluk adlı dizide Adalet isimli rolü oynadı. 2015 yazına doğru "Niyazi Gül 4 Nala" filminde Sultan Şahmerdan karakterini canlandırdı. 

DEMET AKBAĞ'IN TİYATRO OYUNLARI 

Haybeden Gerçek Üstü Aşk 
Bana Bir Şeyhler Oluyor 
Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü 
Otogargara 
Kadınlık Bizde Kalsın 
Aşkımızın Gemisi Fındık Kabuğu 
Yorgun Matador 
Artiz Mektebi 
Beyoğlu Beyoğlu 
Deliler 
Arzu Tramvayı 
Davacı 
Bir Demet Tiyatro 

DEMET AKBAĞ FİLMLERİ

O... Çocukları (2008) 
Organize İşler (2005) 
Neredesin Firuze (2003) 
Vizontele Tuuba (2003) 
Vizontele(2000) 
Tersine Dünya (1993) 
Davacı (1986) 
2010 Eyvah Eyvah 
2011 Eyvah Eyvah 2 
2011 Kurtuluş Son Durak 
2012 Hükümet Kadın 
2013 Hükümet Kadın 2 
2014 Eyyvah Eyvah 3 
2014 Kış Uykusu 
2015 Niyazi Gül Dörtnala 
2015 Nadide Hayat 
2016 Görümce 

DEMET AKBAĞ'IN ÖDÜLLERİ 

30. Antalya Film Şenliği, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Tersine Dünya (1993) 
Altın Kelebek – Yılın Komedi Sanatçısı(1996) 
Magazin Gazetecileri Derneği - Komedi Sanatçısı Ödülü (1996) 
Altın Kelebek – Yılın Komedi Sanatçısı]] (1997) 
Magazin Gazetecileri Derneği - Komedi Sanatçısı Ödülü (1997) 
Altın Kelebek – Yılın Komedi Sanatçısı (1998) 
38. Antalya Film Şenliği, En İyi Kadın Oyuncu, Vizontele (2001) 
9. Sadri Alışık Ödülleri, En İyi Kadın Oyuncu, Neredesin Firuze (2004)