Evlilikte cinsel ilişki ne sıklıkla yapılmadı haftada 2'den az yapıyorsanız...

Evliliği canlı tutmanın temellerinden biri de cinsellikten geçiyor. Arzuları anlatmanın yolu yataktan geçiyor. Peki evli çiftler haftada kaç kez seks yapmalı?

Evlilikte cinsel ilişki ne sıklıkla yapılmadı haftada 2'den az yapıyorsanız...

Evlilik hayatında çiftlerin zaman zaman cinsellikle ilgili bazı sorunlar yaşayabiliyor. Peki evlilikte cinsellik neden önemli? Evli çiftler haftada kaç kere seks yapmalı? Cinsellik biterse evlilik biter mi? Gibi merak edilen soruları Jinekolog-seksolog Dr. Akif Poroy evlilikte merak edilen cinsellik soruları hakkında bazı bilgilendirmerde bulundu. 

EVLİ ÇİFTLER HAFTADA KAÇ KERE SEKS YAPMALI?

Dünya Seksoloji Cemiyeti, rutin evliliklerde haftada ortalama 2 defa seksi normal kabul ediyor. Ama sağlık durumuna, yaşa göre azalma olabiliyor. Bu arada Türkiye’de ortalama ön sevişme süresi 3-5 dakika. Bu süre en az 1 saate çıkmalı. O zaman cinsel enerji daha yoğun olur.  

EVLİLİK VE CİNSELLİK ARASINDA NASIL BİR BAĞLANTI VAR CİNSELLİK BİTİNCE EVLİLİK DE BİTER Mİ?

Duruma göre değişiyor. Diyelim ki, eşlerden birinin trafik kazası nedeniyle cinsel yaşamı bitti. Vefa borcu yüzünden o evlilik sürebiliyor. Bu tabii uç bir örnek. Günümüzde sosyal ve parasal açıdan eşlerine bağımlı olduğu için seks olmasa da evliliğini sürdürmek zorunda olan çok kadın var. Özellikle kırsal kesimdeki kadın için evlilik güvence.    

Çiftler en çok evliliklerinin 3’üncü yılında boşanıyor. Kişi tanışıyor, flört ediyor, çocuk doğuruyor, çocuk yürümeye başlıyor.  

Aşağı yukarı 3 yıl geçiyor. İçgüdüsel olarak insan kendi genetik kodlarını bir ileriye verdiğini düşünüyor ve başka bir eş aramaya başlıyor. Tamamen katılmasam da bu açıklamanın doğru bir tarafı var gibi.  

EVLİLİKTE SIRADANLIKTAN ÇIKMAK İÇİN ÇİFTLER CİNSEL HAYATINI NASIL CANLANDIRMALI?

İlk kez birlikte oluyorlarmış gibi davranmalılar. Mesela Uzakdoğu felsefesinde kadın ve erkek birbirini tanrı ve tanrıça gibi görür. Partnerinizi yücelttiğinizde, kendinizdeki cinsel enerjiyi ona verdiğinizde o enerji tekrar dönüp size gelir. Bunu yakalamak lazım.  

Biz orgazm sorunları yaşayanlara bu tekniği öneriyoruz. Cinsellikte konuşma tekniği, olumlu yaklaşım çok önemli. Bir de çiftin fantezilerini çok önemsiyoruz. Herhangi bir cinsel sorunla gelen çiftlere ‘Fantezi kurabiliyor musunuz?’ diye sorduğumuzda çiftlerin çoğu ‘Hayır’ diyor. Fantezi yaratmak için bazı seksologlar seks filmi ya da pornografi filmi tavsiye ediyor.    

Yorumlar