Çocuklarda diş gıcırdatması neden olur astım olabilir!

Çocuklarda diş gıcırdatmak neden olur? Çocuğunuz sürekli dişlerini gıcırdatıyorsa astım olabilir! Diş gıcırdatma tedavisi var mı? İşte tüm cevaplar!

Zaman zaman sempatik bulduğumuz çocuğumuzun dişlerini gıcırdatmasının altında astım belirtileri olabileceğini biliyor muydunuz? Çoğu zaman dişlerinin kaşındığını zannettiğimiz bu durum aslında çocukların sağlığını tehdit ediyor olabilir! Çocuklarda diş gıcırdatması neden olur? Çocuklarda diş gıcırdatma tedavisi nasıl yapılır? İşte merak ettiğiniz tüm cevapları Pedodontist Dr. Begüm Gök Çoban, yanıtladı.

Astım ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi solunum rahatsızlığı olan çocukların %62,5’inde diş gıcırdatma alışkanlığı olduğu tespit edilmiştir. Çocuklarda diş gıcırdatma neden olur? Çocuklarda diş gıcırdatma tedavi yöntemleri nelerdir? 

ÇOCUKLAR DİŞLERİNİ NEDEN GICIRDATIR?

Çocuklarda diş gıcırdatmanın 3 nedeni olabilir,  Dişlerde arası temaslarda düzensizlikler veya yüksek dolgular.Bağırsak parazitleri, beslenme yetersizlikleri, alerjiler, hormonal bozukluklar, üriner hiperasidite Psikolojik nedenler. artmış stress, yeni kardeş sıkıntısı, okul stresi, aile içi sıkıntılar ve kişilik bozuklukları olabilmektedir.

Dişlerle ilgili sorunlar diş ekimleri tarafında yapılan aşındırmalar ve diş temaslarının düzeltilmesi ile kolayca engellenebilir.

ASTIM HASTALIĞI OLABİLİR

Ayrıca astım ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi solunum rahatsızlığı olan çocukların %62,5’inde diş gıcırdatma alışkanlığı olduğu tespit edilmiştir.

Yorumlar