Sarımsak bozulmaması için nasıl saklanır işte en etkili yöntemler!

Sarımsak bozulmaması için nasıl saklanır? Türk yemeklerinin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan sarımsağın bozulmaması için yapılması gerekenleri derledik!

Sarımsak bozulmaması için nasıl saklanır işte en etkili yöntemler!

Sarımsak hepinizinde bildiği gibi Türk yemeklerinin içine konulan vazgeçilmez lezzetlerden biridir. Bugün size kimimizin ayıla bayıla tükettiği kimimizin ise çok fazla sevmediği bu bitkinin saklanma yöntemlerini derledik. Belirli bir süre sonra kuruyup ziyan olan sarımsağı size vereceğimiz yöntemlerle saklamanız dahilinde ömrünü uzatabilecek, bozulmadan saklayabileceksiniz. Peki sarımsak bozulmaması için nasıl saklanır? İşte sarımsağı bozulmadan saklayabilmek için tüm yapmanız gerekenler! 

ZEYTİNYAĞI YÖNTEMİ İLE UZUN SÜRE MUHAFA EDİN 

Yapmanız gereken ilk işlem sarımsakların kabuklarını soymak ve bir kaba koymak. Sarımsakların üzerini geçecek şekilde kaba zeytinyağı ekleyin. Kapağını sıkıca kapatın ve buzdolabında muhafaza edin. Sarımsakların daha uzun süre boyunca bozulmadığını göreceksiniz. 

SU İLAVE EDEREK SAKLAYIN 

İkinci yöntem ise su ilave ederek saklamak. Yukarıda bahsettiğimiz aynı işlemi burada da su yöntemi ile yapın. Kabuklarının soyulmuş olması önem taşıyor. Bu noktayı atlamamanızda fayda var. Kavanoza koyduğunuz sarımsakların üzerini geçecek kadar su ekleyin. İhtiyacınız olduğunda sarımsakları süzerek sudan alın. 

 

 

Yorumlar