Öfkeli çocuğa nasıl davranmalı sakın bu hataya düşmeyin!

Çocuklarda öfke kontrolü nasıl sağlanır? Öfke kontrolsüzlüğü yaşayan çocuğa karşı nasıl davranılması gerektiğini sizler için araştırdık! İşte merak edilenler!

Öfkeli çocuğa nasıl davranmalı sakın bu hataya düşmeyin!

Genellikle okul öncesi dönemde ortaya çıkan öfke kontrolsüzlüğü karşısında ne yapacağını bilemeyen ebeveynlerin yanlış tutumu ilerleyen zamanlarda ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu da küçücük bir sorunun daha büyük bir hal almasına sebebiyet veriyor. Üzerlerine çok büyük görev düşen ebevenler bu durumda ne yapmalı? Öfkeli çocuğa nasıl davranılmalı? Çocuğun öfke kontrolü nasıl sağlanır? Tüm bu merak edilen soruların cevaplarını sizler için araştırdık. 

 EBEVEYNLERİN YASAKLAYICI TUTUMLARI ÖFKE NÖBETLERİNE NEDEN OLUYOR 

Öfke nöbetleri hemen hemen herkeste görülebilen bir durumdur. Bu durum özellikle okul öncesi dönemde daha sık görülmektedir. Dönemden döneme farklılık göstermektedir. Hiçbir zaman 4 yaşındaki çocuğun siniri ile 8 yaşındaki çocuğun siniri aynı olmamaktadır. Genellikle anne ve babaların sınırlayıcı ve yasaklayı tutumları çocukların öfke nöbeti geçirmesine neden olmaktadır. 

ÇOCUĞA HAYIR DEMEYİ BİLMELİSİNİZ 

Öfke patlaması karşısında ne yapacağını şaşıran ebeveynler o panikle yanlış davranış sergileyebiliyor. Yapılması gereken şey çocuğun özelliklerini göz önünde bulundurarak davranışını şekillendirmesini beklemektir. Bu aşamada ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en önemli kriterlerden birisi de çocuğa hayır demeyi bilmek, pozitif konuşmak ve sınırları belirleyerek orta yolu bulmaktır.

ONA SARILIN VE ONU SEVDİĞİNİZİ SÖYLEYİN 

Çocuğunuz sakinleştikten sonra ona mutlaka sarılın ve onu çok sevdiğinizi söyleyin. Çocuk isteklerinin yapılmaması karşısında sevgisizlik ve değersizlik hissedebilir. Sizin fiziksel olarak temasınız ve söylediğiniz sözler karşısında kendi değierinin farkına varacak ve sakinleşecektir. Ardından sanki hiç konuşmamışsınız gibi yeniden istediğini anlatmasını söyleyin. Eğer istediği şey yapılabilecek bir şey ise 'bunu benimle konuştun şimdi seni anladım' gibi cümleler kurarak geri dönüş yapın. Eğer çocuğunuzun sizden istediği şey yapılamayacak bir şeyse ona alternatif bir seçenek sunun. Onun istediği şeyi neden yapmadığınızında izahını güzel bir dille yapın. Böylece orta yolu bulmuş olacaksınız. Siz de bu davranışları sergilerken sabırlı olun ve onu anlamaya çalışın. 

Yorumlar