Fit bir vücuda sahip olmak için beslenme düzenine mantarıda ekleyin!

Yaz aylarında kendinizi daha rahat hissedeceğiniz fit bir vücuda sahip olmak için beslenme düzeninize mantarı ekleyin! Mantar nasıl yenmeli? Kilo verdirir mi?

Fit bir vücuda sahip olmak için beslenme düzenine mantarıda ekleyin!

Fit bir vücuda sahip olmak hepimizin hayali ancak düzenli olarak yapılan sporun yanında beslenme düzeni de dikkate alınması gerekiyor. Kilo vermenize yardımcı olan diyet listelerinin vazgeçilmezi olmaya hazırlanan mantar ile kilo verebilirsiniz! Mantarın pişirme yönteminde bazı değişiklikler yaparak kilo vermenize yardımcı olabilir! Mantar nasıl pişirilmeli, kilo verdirir mi? gibi merak edilen soruları yaz aylarına fit bir vücutla girmek ve fazla kilolarınızdan kurtulmak için beslenme düzeninize, ''Diyet sofralarında mantar bulunmalı'' diyen Beykoz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Arş. Gör. Diyetisyen Fatma Özsel Özcan kilo vermek isteyenler ve fit olmak isteyenler için merak edilenleri sıraladı.

MANTAR YİYEREK FİT BİR VÜCUDA SAHİP OLUN!

Özcan, “Diyet sofralarında mantar bulunmalı” diyerek
önemli uyarılarda bulundu. Mantarın karbonhidrat ve protein açısından
zengin bir besin olmasının yanı sıra içerisindeki CLA ile yağ dokusu kaybını
artırma gücü olduğunu, kanser ve HPV gibi hastalıklarla savaştığını belirtti.
Ancak Özcan, mantarların kaynatılarak ya da ızgara yapılarak pişirilmesi,
böylece içerisindeki vitamin ve protein kaybının en aza indirilmesi gerektiğini söyledi.

Mantar, çeşitli şekillerde tüketilmesi keyifli olmasına rağmen zehirli olma korkusu nedeniyle uzak durulan bir besin. Yaz tatiline daha fit bir görünümle girmek isteyenlerin diyete başlıyor. Diyet sofralarında mantar bulunmalı. Düşük kalori ve yağa sahip olan mantarın yüksek diyet posası, karbonhidrat ve protein açısından zengindir.

D vitamini eksikliği obezite, kanser, metabolik sendromlara yol açar. Ancak D vitamini besinlerde nadir bulunurken 300 gramlık mantar günlük D vitamini ihtiyacının yaklaşık yüzde 20-25’ini karşılayabiliyor. İçerisindeki CLA ile yağ dokusu kaybını artırarak yağ dışı hücrelerin çoğalmasını sağlıyor. Vejeteryan bireyler et yerine mantar tüketebilir fakat protein kalitesi ve bazı mineraller açısından etin yerine geçmeyeceğini bilmeliler.

RİSKLİ HASTALIKLARLA SAVAŞIYOR!

Son yıllarda yapılan bazı araştırmalara göre Mısır, Çin gibi uygarlıkların yüzyıllardır tedavi amaçlı kullandıkları bazı mantar türlerinin bağışıklık sistemini güçlendirerek meme, akciğer ve prostat kanserleriyle savaştığını, kanserlerin tekrarlama ve büyümesinde koruyucu etki sağladığını gösterdiğini de anlatan Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı mantar türleri kolesterol ve tansiyon düşürücü etki göstermesinin yanı sıra 21. yüzyılın yaygın hastalıklarından biri olan HPV gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklarda antiviral etki gösteriyor. Bu etkileri gösteren en değerli mantarlar Meishi, Maitake, Hindi Kuyruğu (yaklaşık 6 milyon dolar) ve Agaricus Blazei Murill mantarı.''

IZGARA OLARAK TÜKETİN!

Mantarı tüketmek kadar mineral, vitamin, protein ve antioksidan kaybını en aza indirecek pişirme yönteminin kullanılmasının da çok önemli olduğunu söyleyen Özcan, Food Sciences and Nutrition Dergisi’nin yaptığı araştırmalar sonucunda mantarları kaynatmanın ve ızgara yapmanın besin değerlerini en çok azaltan pişirme tekniği olduğunun ortaya çıktığını belirtti.

Mikrodalga ve tavada az yağla kavrularak suyunu salmayan mantarların antioksidan seviyelerinin daha yüksek olduğunun bilgisini verdi. Özcan, bir de uyarı da bulunarak, mantarın içerisindeki pürin aminoasidi nedeniyle böbrek ve gut hastalarında ürik asit üretimini artırarak tehlikeli durumlar yaratabileceğini açıkladı. Bu tür rahatsızlıkları olanların mantar tüketimlerine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Yorumlar