Bademcik ameliyatı olmak zararlı mı kalp kapağı bozukluğu kişiler dikkat!

KBB sorunlarında yaygın olarak karşımıza çıkan sorunlardan biri de bademcik ameliyatı! Bademcik ameliyatı zararlı mı? İşte merak ettikleriniz.

Bademcik ameliyatı olmak zararlı mı kalp kapağı bozukluğu kişiler dikkat!

KBB kliniklerinde sıklıkla karşılaştığımız sağlık sorunlarından biri de bademcik olarak karşımıza çıkıyor. Kimisinde riskli durumlar yaratan bademcik sorunu için ameliyat hakkında sıklıkla 'Kimler bademcik ameliyatı olabilir? Bademcik ameliyatı nasıl olur? Bademcik ameliyatı zararlı mı?' gibi soruların yanıtını Doç. Dr. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Ahmet İslam anlattı. İşte bademcik ameliyatı hakkında merak ettikleriniz...

Bademcik ve geniz eti ameliyatları KBB kliniklerinde sık uygulanmaktadır. İlaç tedavisinden fayda görülmediğinde cerrahi olarak bunların çıkartılmasına baş vurulmaktadır. Bu ameliyata karar vermek için kullanılan iki kriter vardır.

BADEMCİK AMELİYATINI GEREKTİREN KESİN DURUMLAR NELER?

Üst solunum yolunun bademcik ve geniz eti büyüklüğüne bağlı olarak tıkanması. Bademcik etrafında apse (Peritonsiller apse). Kötü huylu tümör şüphesi. Çene yapısını bozan geniz eti ve bademcik büyümeleri.

Göreceli kriterlerin en başında sık tekrar eden bademcik enfeksiyonları gelmektedir. Bademcik ameliyatlarının %40’ı bu nedenle yapılmaktadır.

Son bir yılda 7 defa veya son iki yılda yıl başına 5’er defa veya son üç yılda yıl başına 3’er defa yada daha sık ateşli bademcik iltihaplanması geçirilmesi. Difteri (Kuş palazı) mikrobu taşıyıcıları. Kalp kapak bozukluğu olan kişiler. Bademcik ve geniz eti iltihaplanmasına bağlı olarak sık orta kulak iltihabı geçirilmesi. Bu gibi durumlar kronik bademcik iltihaplanması olarak adlandırılır. Çözümünde cerrahi tedavisi önerilir, planlanır.

Yorumlar