Kahverengi şeker ve beyaz şeker arasındaki fark ne biri daha az işlem görüyor!

Toplum arasında bir çok tartışmalara neden olan konulardan biri de kahverengi ve beyaz şeker arasındaki fark nedir? Biri diğerine göre daha az işlem görüyor!

Kahverengi şeker ve beyaz şeker arasındaki fark ne biri daha az işlem görüyor!

Geçmişten günümüze gerek diyet gerek sağlık konuşarında toplumsal tartışmalara konu olan şeylerden biri de kahverengi ve beyaz şeker arasındaki fark! Biri diğerine göre daha az işlem görmesinin yanında bir çok insan kahve rengi ve beyaz şeker arasındaki ayrım yüzünden bir tercihte bulunuyor. İşte merak edenler için 'Kahverengi ve beyaz şeker arasındaki fark nedir?'' sorusunun yanıtını Diyetisyen Neslihan Aktepe yanıtladı.

KAHVERENGİ VE BEYAZ ŞEKER ARASINDA NE GİBİ BİR FARK VAR?

Esmer şeker beyaz kristal şekerin ön işlemlerden geçirilmiş gıda saflığına ulaştırılmış bir miktar şeker kamışı melası ile karıştırılmış halidir.  Açık esmer şekerde %3,5 melas, koyu esmer şekerde %6,52 melas bulunur.  Üzgünüm ama 100 gr beyaz şeker 400, 100 gr esmer şeker ise 380 kalori...

Masum değil!  'Sürekli olarak esmer şeker kullanıyorum, kalori almıyorum' diye düşünmeyin. Hatta yapabiliyorsanız bu kadar kanserojen etkisi konuşuluyorken hayatınızdan tamamen çıkarın. 

KAHVERENGİ ŞEKER DAHA AZ İŞLEM GÖRÜYOR!

Her ne kadar bazı insanların ''Ben sadece kahverengi şeker kullanırım'' dese de aslında beyaz ve kahverengi şekerde aynı işlemden geçmektedir. Ancak arada şöyle bir fark bulunuyor, kahverengi şeker beyaz şekere oranla az bir farkla daha az işlemden geçiyor.  Rafine işleminden geçen beyaz şekere belli bir miktar melas katılıyor ve kahverengi şekere dönüşmesi sağlanıyor. Kahverengi şekerin içerisine melas dediğimiz koyu renkli şurubun eklenmesi aslında kişlerin ağzına sanki daha az şekerliymiş hissi veriyor.

Yorumlar