Mide botoksu nedir? Diyet yapmayı destekliyor!

Kilo vermede başarısız olanlar için diyet listelerini kolaylaştıran mide botoksu hakkında merak edilen tüm sorulara yanıt aradık!

Mide botoksu nedir? Diyet yapmayı destekliyor!

Son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz yöntemlerden biri de mide botoksudur. Diyet listelerini destekleyen mide botoksunu kimler yaptırabilir, ne kadar sürer? DoktorTakviminden Op. Dr. İsmail Özsan anlattı. Mide botoksu hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bir araya getirdik! İşte kilo vermede başarısız olanlar için alternatif yöntem mide botoksu hakkında merak ettikleriniz!

Son dönemde sıkça adını duymaya başladığımız mide botoksu yöntemi, özellikle diyet yapmakta zorlanan, sürekli açlık krizleri ile diyeti sonlandıran, fazla kilo ve obeziteye bağlı sağlık sorunları sebebiyle kilo vermede başarısız olan kişilerde son derece etkili sonuçlar veriyor. 

Günümüzde estetikte, migren ve birtakım nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan botoks, artık kilo vermeye yardımcı etkisiyle de adından söz ettiriyor. Ameliyatsız, endoskopik olarak uygulanan bir tedavi yöntemi olan mide botoksu, midenin belirli noktalarına botoks maddesi (botolinum toxin) enjekte edilerek açlık ve iştah üzerinde etkili olan sinir ve kaslarını geçici süre etkisiz hale getirilmesi esasına dayanıyor. Mide botoksunun vücut kitle indeksi ameliyata uygun olmayan veya ameliyat olmaktan kaçınan kişiler için alternatif bir yöntem olduğuna dikkat çekiyor. Mide botoksunun Norveç, Kore, ABD ve Türkiye’de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu uygulamanın herhangi bir riski ve yan etkisi bulunmadığının da altını çiziyor.

Diyet Yapmayı Daha Kolay Hale Getiriyor!

"Clostridium botulinum" isimli bakteriden elde edilen ve enjeksiyon yoluyla vücuda uygulanan tıbbi bir proteindir. Bu protein, uygulandığı bölgenin sinirlerindeki elektriksel akımı durdurur ve bu sayede 4-6 ay süreyle kasların kasılmasını önlüyor. Bu yöntemde de midenin belirli noktalarına botoks enjekte ediliyor. Mide botoksu diyet yapmayı kolaylaştırdığı için özellikle diyet yapmakta zorlanan, sürekli açlık krizleri ile diyeti sonlandıran, fazla kilo ve obeziteye bağlı sağlık sorunları sebebiyle kilo vermede başarısız olan kişilerde etkili bir tedavi yöntemi. Bu yöntem kas ve sinir hastalığı, endoskopik mide incelemesinin ardından ülser gibi işleme engel bir hastalığı bulunmayan kişilere rahatlıkla uygulanabiliyor.

Mide Botoksu İşlemi Ne Kadar Sürer?

Mide botoksunun endoskopi uygulaması eşliğinde gerçekleştiğini belirten Op. Dr. Özsan, işlemin ortalama 15-20 dakika sürüyor. İşlem öncesi hastanın damar yolundan verilen ilaçlarla rahatlaması ve uyuması sağlanır. Ucunda kamera bulunan endoskopi cihazı ağız yoluyla mideye ulaştırılarak inceleme yapıldıktan sonra midenin belirli bölgelerine botilinum toksin enjekte edilir. Uygulamanın ardından hasta 30 dakika dinlendirilir ve günlük yaşantısına devam edebilir. Bu yöntem ile mide kaslarının kasılması sınırlandırılır, mide boşalma süresi gecikir. Midenin açlık hormonun salgılandığı bölümlerine de uygulandığı için açlık hissinde azalma ve tokluk süresinin 12 saate kadar uzaması hedeflenerek kilo kaybı sağlanır.

Başarısız Uygulama Sonucu Değiştiriyor!

Op. Dr. İsmail Özsan, işlemin 15 dakika sürmesi, ameliyat gibi ön hazırlık gerektirmemesi, hemen normal hayata devam edilebilmesi, yan etkisinin olmaması, açlık hissinin büyük oranda azalması ve daha az yiyerek doygunluk hissine ulaşılmasının mide botoksunu tercih edenlerin sayısını artırdığını ifade ediyor. Mide botoksu uygulamasında iki önemli kriter bulunuyor!

Birincisi botoksun midede uygulandığı alan… Botoksun geniş bir alana uygulanması ayrıca mide de ghrelin hormone salgılanan bölüme de enjekte edilerek açlık hissinin büyük oranda düşürülmesi ilk önemli kriterdir. Ardından ise enjeksiyon miktarı geliyor. Mideye estetikte uygulanan botoksa oranla 10 katı kadar fazla uygulama yapılıyor. Yetersiz uygulama yapıldığında başarı oranı düşüyor. Uygun teknik ve yeterli dozda yapılan işlemle garanti olmamakla birlikte 25 kiloya kadar kilo vermek mümkün. Mide balonunda da olduğu gibi işlem doğru kişiye uygulandığında ve diyet programıyla desteklendiğinde başarılı sonuçlar alınıyor. Eğer kişi diyet programıyla desteklenen 6 ayın sonunda kilo vermiş ama ideal kilosuna ulaşamamışsa kilo kaybının devam etmesini desteklemek için botoks uygulaması tekrarlanabiliyor.

Yorumlar