Aşırı terleme nasıl tedavi edilir yaşam standartlarını etkiliyor!

Çoğu zaman çeşitli nedenlere bağlı olarak terliyoruz. Ancak aşırı terleyenler için çözüm yine de dert değil. Aşırı terleyenler nasıl tedavi edilir? İşte cevabı.

Aşırı terleme nasıl tedavi edilir yaşam standartlarını etkiliyor!

Bir çok nedene bağlı olarak terleme ile karşı karşıya kaldığımız zamanlar oluyor. Ancak yılın her gününde ter bezlerinin aşırı çalışması sonucu normal olan 'terleme' yaşam standartlarını olumsuz yönde etkiliyor. Ancak aşırı terleme ile sonsuza kadar yaşamak zorunda değilsiniz. Aşırı terlemeye karşılık tedavi yöntemleri hakkında Dermatoloji Uzmanı Dr. A. Banu Çağlar, aşırı terleme tedavileri hakkında bilgi verdi.

BİR ÇOK HASTALIĞIN HABERCİSİ OLABİLİR!

Aşırı terleme yılım tüm mevsimlerinde koltuk altı, el veya ayak bölgelerinin yanında pek çok farklı hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Özellikle endokrinolojik hastalıklar, nörolojik hastalıklar, kanser, ilaç kullanımları gibi çeşitli faktörlerin yol açabileceği aşırı terleme sorunu, genetik geçişli bir özelliğe de sahiptir. Lokal aşırı terleme den sıklıkla aileseldir. Terleme ender de olsa, nörolojik hastalıklar sonrasında gelişebilir.

AŞIRI TERLEMEYE KARŞILIK TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELER?

Aşırı terleme durumları karşımıza pek çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ancak hastalık ve hareke baplı olarak terlemelerin 2. bir nedeni olarak karşımıza çıkıyorsa altında yatan nedenler araştırılıp tedavi uygulanması gerekmektedir. 

Ailesel kaynaklı ve buna eşlik eden başka hastalığın görülmediği durumlarda uygulanan tedavi; topikal yani krem ve jel uygulamaları, iyontoforez, botoks ve cerrahi yöntemlerden oluşmaktadır. Lokal aşırı terlemelerde öncelikle krem-jel tedavilerine başvurulur. Alüminyum tuzları içeren kremler, el ve ayak aşırı terlemelerinde; roll-onlar ise koltuk altında kullanılabilir.

Bu seçenekler, uygulanan alanda nemlilik olması durumunda tahrişe yol açabileceğinden, kuru alana uygulanmaları ve gece tercih edilmeleri önerilir. Sabah ise, tedavilerin uygulandığı bölge yıkanmalıdır. Başlangıçta her gece uygulama yapılırken, tedaviye yanıt alındıktan sonra uygulama sıklığı kademeli olarak azaltılır.

AŞIRI TERLEME TEDAVİLERİ ACITIYOR MU?

İyontoforez tedavisi el içi ve ayak tabanı aşırı terlemelerinde kullanılan etkinliği oldukça yüksek bir seçenektir. Terleme olan bölge, çok hafif elektrik akımı verilen içi su dolu özel cihazlar içerisinde belirli sürelerde bekletilmektedir. İşlem sırasında hafif karıncalanma hissi ve kaşıntı olabilir.

Tedavi sonrasında ise nadiren uygulama yapılan alanlarda kızarıklık, şişlik ve küçük su toplamaları meydana gelebilir. Tedavi öncelikle hastanede uygulanır. Sonrasında ise uygulamaya, ev tipi cihazlarla ev ortamında devam edilebilir. Gebelerde, kalp pili olanlarda ve ortopedik protezi olanlar bu seçeneğin tercih edilmeyeceği hasta grubudur.

AVUÇ İÇİ KOLTUK ALTI BOTOKSU NASIL YAPILIR?

Botoks uygulamaları özellikle koltuk altı ve avuç içi aşırı terlemesinde tercih edilir. İşlemin uygulanacağı alan, anestezi içeren kremler ile uyuşturulur ve sonrasında botoks, enjeksiyon şeklinde uygulanır. Oldukça etkili olan bu yöntemin 6 ay aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir. Bu tedavilerin dışında cerrahi yöntemlere de başvurulabilir. Cerrahi yöntemlerin başarı oranları çok yüksektir ancak cerrahi sonrası tedavinin uygulandığı alanlar dışındaki bölgelerde ortaya çıkabilen terleme, artışından dolayı diğer tedavilere yanıtsız ve şiddetli aşırı terlemesi olan kişilerde tercih edilmelidir.

Yorumlar