Bir yastıkta kocamak eskidendi

İki yıl boyunca kullanılan yastıklarda bulaşıcı hastalığa neden olabilecek bakteri ve ölü hücre bulunduğunu ortaya çıktı. Uzmanlar yastıklarımızı 2-3 yılda bir değiştirmemizi öneriyor.

Bir yastıkta kocamak eskidendi

Yastığınızı ne zamandır kullanıyorsunuz? Yoksa siz de mi hatırlamıyorsunuz? Oysa hayatınızın yaklaşık üçte birini paylaştığınız yastığınızın kaliteli ve sağlıklı olmasına özen göstermelisiniz. Penelope, doğru yastık seçimi ve kullanım süresi konusuna dikkat çekiyor ve doğru, yeni uyku ürünleri ile sağlıklı uykuya davet ediyor.

Bakteri yuvası yastıklar

The Barts ve The London NHS Trust’un en önemli uyku ürünlerinden biri olan yastıklar üzerine yaptıkları araştırmayı öğrendiğinizde belki de uzun süredir kullandığınız yastığınızda bir daha asla yatmayacaksınız. Neden mi? Çünkü bu araştırmada, uzun süreli kullanılan yastıkların çeşitli bakterilere ev sahipliği yaptığı; yıkansalar dahi hastalıklara davetiye çıkardığını gösteriyor. Yapılan araştırma, iki yıl boyunca kullanılan yastıkların üçte birinde 30’a yakın bulaşıcı hastalığa neden olabilecek bakteri ve ölü hücre bulunduğunu ortaya çıktı. Özellikle sentetik yastıkların diğer yastıklara oranla daha fazla bakteri barındırdığı da açıklanan sonuçlar arasında.

Antialerjik yastık kılıfları tercih edin

Konu yastıkların ne kadarda bir değiştirilmesine geldiğinde kafa karıştırıcı birbirinden farklı bilgilerle ve tavsiyelerle karşılaşabiliyoruz. Yastıkların değiştirilmesi için en çok tavsiye edilen ve kabul gören süre 2 yıl. Eğer hassas bir yapıya sahipseniz bu süreyi daha kısa tutabilir, doğal dolgu ve kaplama malzemesi ile üretilmiş, toz ve mite geçirmeyen antialerjik yastık kılıfları kullanıyorsanız daha da uzatabilirsiniz. Yastıklar, 8 saatlik uykunuzda teninizin değdiği, her nefeste içinden bir şeyler çektiğiniz, belki hayatta en fazla birlikte zaman geçirilen eşyalarımızın başına geliyor.  Onları havalandırmak yetmiyor. Uzmanlar onları en az 2-3 yılda bir değiştirmeyi ya da dondurucuda tutmayı veya kaynatmayı öneriyor. Dondurmak ve kaynatmak neredeyse imkânsız bir şey. En iyi çözüm yolu ise yastıkların 2-3 yılda bir yenilenmesi olarak ortaya çıkıyor. 

 

Yorumlar