Bacakları güçlendiren egzersiz hareketleri kısa sürede iyi sonuç almak için...

Bacakları güçlendiren egzersiz hareketleri neler? İşte bacakları güçlendirmek için yapılabilecek en iyi egzersizlerden bazıları!

Bacakları güçlendiren egzersiz hareketleri kısa sürede iyi sonuç almak için...

Bacak kaslarınızı güçlendirmek istiyorsunuz fakat spor salonuna gitmeye vaktiniz yok. Hemen ümitsizliğe kapılmayın! Evde yapacağınız bacak güçlendiren hareketlerle siz de bacaklarınızdaki kasları güçlendirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, bacak kası çalışırken hataya düşmemek. Peki bacakları güçlendiren egzersiz hareketleri nelerdir? diyorsanız içeriğimize bir göz atmanızda fayda var! İşte bacakları güçlendirmek için yapılabilecek en iyi egzersizlerden bazıları!

TEK BACAKLA ÇÖMELME HAREKETİ  

Bu hareket bacağın üst kısmını çalıştıran bir harekettir. Sağ ayağınızla öne doğru bir adım atın ve sol bacağınızı geriye doğru uzatın. Dizlerinizi bükün ve çömelin (kalçalarınızla). Burada önemli olan, sol bacağınızın yere değmesi veya yere çok yakın olmasıdır.Sağ bacağınızı, ayak parmaklarınızın hizasından öteye uzatmamaya çalışın. Sağ topuğunuzdan destek alarak başlangıç pozisyonuna geri dönün. Her bir bacak için, 12 tekrarlı 3 set yapın. Bu hareketle kısa süre içerisinde bacaklarınızdaki gözle görülür değişikliği fark edeceksiniz.  

BACAK KALDIRMA EGZERSİZİ 

Bacak kaldırma egzersizi hem ön hem de arka bacak kaslarını çalıştıran bir harekettir. Yapmanız gereken şey bir bank ya da merdivenin önünde durup sağ bacağınızı kaldırıp ayağınızı banka veya merdivene koymak.Önce sağ, sonra sol bacağınızı indirmek. Dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunuyor ki o da şu. Sırtınızı daima düz tutmaya özen gösterinç Aynı zamanda karın kaslarınızda sıkı olmalı. Bu egzersizi 12 kez tekrarlayın ve diğer bacağa geçin. Her iki bacak için de iki kez yapın. Egzersizi yapmaya alıştığınızda, ağırlık kullanarak aynı egzersizi yapmaya devam edebilirsiniz. Bacaklarınızın güçlendiğini fark edeceksiniz. 

ÇÖMELME EGZERSİZİ 

Bacakları güçlendiren egzersizlerden biri de çömelme egzersizdir.Dik durarak ayaklarınızı neredeyse omuz genişliğinde açın. Dizlerinizi bükün ve sandalyeye oturacakmış gibi çömelin. Dizlerinizin, ayak parmaklarınızdan ileride olmamasına dikkat edin. Yere doğru eğilin ve nefes verin.

KÖPRÜ EGZERSİZİ 

Bu harekette evde ya da spor salonunda çok kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz hareketlerden biridir. Kalça kaslarınızı ve bacaklarınızı güçlendiren bu hareket sayesinde daha güçlü bacaklara sahip olacaksınız. Yapmanız gereken tek şey, sırt üstü yatıp kollarınızı iki yanınıza koymak.Ayak tabanlarınız tamamen yere değene kadar bacaklarınızı bükün. Leğen kemiğinizi yukarı doğru kaldırın ve bu pozisyonda durabildiğiniz kadar durun. Özellikle selülit problemi yaşayan kadınlar için önerilen bir harekettir. Selülitleri engelleyici etkisi vardır. Bunun yanı sıra tabiki bacak kaslarını da güçlendirmektedir. 

 

Yorumlar