Gökhan Kırdar Kimdir

Gökhan Kırdar kimdir aslen Aydın'lı olan 48 yaşındaki müzisyen Gökhan Kırdar Yerine Sevemem, Fayton gibi şarkılarıyla efsaneleşti. Gökhan Kırdar Kurtlar Vadisi müziklerinin de yapan kişiydi

Gökhan Kırdar
-A A+

Gökhan Kırdar kimdir aslen nereli kaç yaşında? Bir dönem 'Yerine sevemem' şarkısıyla müzik listelerini alt üst eden Gökhan Kırdar'ın yoğun bakıma alınması sonrası sevenleri ünlü müzisyen Gökhan Kırdar'ın biyografisini merak ediyor. Peki dizi müziklerinin aranan ismi Gökhan Kırdar kimdir, aslen nereli, albümleri ve şarkılarına ilişkin detaylar ve Gökhan Kırdar'ın Yerine Sevemem, Fayton, Bu Aşk, Üstüme Basıp Geçme gibi liste başı olan şarkıları ile Gökhan Kırdar'ın Kurtlar Vadisi serüvenin detaylarını elmaelma.com olarak derledik. 

GÖKHAN KIRDAR KİMDİR ASLEN NERELİ KAÇ YAŞINDA?

Gökhan Kırdar 2 Haziran 1970 doğumlu. 48 yaşındaki Gökhan Kırdar aslen Aydın’lı. Orta öğrenim sonrası İzmir’de, 1988’de Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nü kazandıktan sonra İstanbul’da yaşamaya başladı.

Gökhan Kırdar kimdir

GÖKHAN KIRDAR'IN EFSANE ŞARKISI YERİNE SEVEMEM 

1994’te ilk albümü “Serseri Mayın” -başta “Yerine Sevemem” adlı şarkı olmak üzere büyük ilgi topladı. Sanatçı 1995' te "Tutunamadım" albümünü yayımladı.1993’deki ilk film müziği çalışması olan “Gece, Melek ve Bizim Çocuklar”, Kırdar’ın ikinci albümü "Tutunamadım" da yer aldı. Kırdar, 1995 yılında 9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzikoloji Bölümü'nü kazandı.

1997 yılında , kendi müzik şirketi Loopus'u kurdu. Türkiye’nin ilk elektronik müzik albümü ünvanını alan “Trip” albümünü, 1997'de Loopus Entertainment etiketiyle yayımladı.1999’daki Marmara depreminden sonra, depremzede çocuklar yararına Hasbro Intertoy’la ortaklaşa hazırlanan “Furby 3Doo” projesi, Loopus Entertainment etiketiyle aynı yıl yayımlandı. Bu çalışma, konuşabilen robot bir oyuncakla eşzamanlı üretilen ilk albüm olması açısından etkileyici bir fikir olarak ilgi gördü.

Gökhan Kırdar yerine sevemem

GÖKHAN KIRDAR'IN FİLM MÜZİKLERİ

1999 Ankara Film Festivali’nde En İyi Kısa Film ödülü alan “Namaste” adlı filmin müzikleri de, Kırdar’ın bu dönemde yaptığı çalışmalar arasında yer aldı. 2000 yılı içerisinde sanatçı, ilk kütüphane çalışması olan “Ethnotronix” albümünü hazırladı. Müzikotek bu albümü 14 ülkede tanıttı. Aynı çalışma 2003 yılı başında albüm olarak da yayımlandı. Müziklerini yaptığı “Tekfur Sarayı ve İstanbul” belgeseli, 2002 İstanbul Belgesel Film Festivali'nde İzleyici Özel Ödülü’nü aldı. Aynı yıl “Aliya” belgeselinin müziklerini besteledi. Çalışma, Belgesel Yazarlar Birliği Yılın Belgeseli ödülünü kazandı. 2002 yılı içerisinde, “Fırsat/Crude” filminin müziklerini besteledi. Film başta Los Angeles Film Festivali En İyi Film ödülü olmak üzere, birçok festivalde ödül kazandı. Besteci, filmin müziklerini 2004’de “Keyf/Pleasure” albümünde bir araya getirdi. Albüm 2004 Eylül’ünde Yunanistan, Polonya ve Lübnan’da yayımlandı. Albümle aynı adı taşıyan “KeyfPleasure” şarkısı, EMI tarafından tüm dünyada piyasaya sürülen karma albümde de yer aldı.

Gökhan Kırdar Kurtlar Vadisi

KURTLAR VADİSİ GÖKHAN KIRDAR'IN MÜZİKLERİYLE EFSANELEŞTİ

2002’den bu yana “Kurtlar Vadisi” TV dizisinin müziklerini hazırlayan Kırdar, 2004’de “Kurtlar Vadisi” Vol.1 ve Vol.2 dizi soundtrack albümlerini yayımladı. 2004’de, Müzikotek aracılığıyla İngiliz Warner-Chappel müzik şirketiyle, yeni bir “library works” için anlaşma imzaladı.

GÖKHAN KIRDAR'IN İKİNCİ DİZİ EFSANESİ HAZİRAN GECESİ OLDU

2002’den itibaren film müziği ve televizyon projeleriyle büyük ilgi gören Kırdar, 2005 Ocak ayında, "Haziran Gecesi" dizisinin müziklerinin de yer aldığı “Yağmur” albümünü yayımladı. Sanatçı, Mart 2005’ te vizyona giren sinema filmi “Anlat İstanbul” un müziklerini Kasım 2004' de tamamladı. Sanatçı halen "Kurtlar Vadisi", "Haziran Gecesi", "Yabancı Damat" isimli dizilerin müziklerini hazırladı.

GÖKHAN KIRDAR'IN ÜNÜ ÜSTÜME BASIP GEÇME İLE YUNANİSTAN'A UZANDI

Kırdar, 2 Haziran 2005’ te “Yabancı Damat” dizisinin müziklerinin yer aldığı “Üstüme Basıp Geçme” albümünü yayınladı. Albüm, Türkiye ve Yunanistan başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde de yayınlanıyor. 2004’te Lüksemburg’da düzenlenen ve birçok Türk tasarımcının işlerinin sergilendiği "Self Project" te, “Tüür” başlıklı müzik projesiyle katılımcı olarak yer aldı.Aynı proje “Tüür_Yağmur Duası” adıyla 18 Temmuz 2005’ te MC-CD-DVD albüm ve videofilm olarak Türkiye ve tüm Avrupa ülkelerinde yayınlandı. “Tüür” projesi M.Ö. 15000’ e kadar dayanan Asya Türk Müziği çalgılarının elektronik müzikle sentezlendiği ilk çalışma olarak görülüyor.

GÖKHAN KIRDAR'IN HASTALIĞI NE?

Gökhan Kırdar 20 Mayıs 2018'de ağzından kan gelmesi sonrası Maltepe Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakımına kaldırılmıştı. Gökhan Kırdar'ın hastalığı akciğer kaynaklı olduğu öğrenilmişti.