Makyajsız güzel görünmek için neler yapılmalı güneş kremi kullanın!

Son dönemde ağır makyaj trendlerinin yerini doğal ve makyajsız güzellik almaya başlarken, makyajsız 'nasıl güzel olunur'un cevabını içeriğimizde paylaştık...

Makyajsız güzel görünmek için neler yapılmalı güneş kremi kullanın!

Hepimizin hayalini kurduğu canlı ve parlak bir cilde sahip olmak sandığımız kadar zor değil. Yalnızca yediklerimize dikkat etmek ve cildimize ihtiyacı olan özeni göstermemiz gerekiyor. Elmaelma.com olarak makyajsız da güzel görünmenin sırlarını sizin için sıraladık. İşte doğal güzelliğin sırları!

Yüzüne dokunmaktan kaçının

Gün içerisinde yüzünüze dokunmamaya gayret edin. Çünkü ellerinizde çok fazla bakteri var ve yüzünüze elinizle dokunmak yüzünüzde akne oluşumuna neden olan mikropları yayabilir. Bu da sağlıklı bir cilde kavuşmanızın önündeki engellerden biri.

Yüzünüzü her gün yıkayın

Yüzünüzü cilt tipinize uygun bir temizleyici ile düzenli olarak yıkamak alışkanlığınız olmalı. Her sabah uyandıktan sonra ve gece uyumadan önce bu rutini yapın. Yüzünüze uyguladığınız ürün alkolsüz olmalıdır, çünkü alkol bazlı ürünler kuruluğa ve dökülmeye neden olabilir. Ayrıca, spor/egzersiz sonrası ya da terledikten sonra da yüzünüzü yıkayın, çünkü ter gözeneklerinizi tıkayabilir ve cildinizi tahriş edebilir.

Düzenli olarak nemlendirici kullanın

Nemlendirici cildinizin genç ve parlak görünmesine yardımcı olur. İyi bir nemlendirici krem sayesinde cildinizin kuruluğu, pürüzlülüğü, sıkılığı ve pul pul dökülmesine engel olabilirsiniz. Cilt tipinize uygun nemlendiriciler, sivilceleri en aza indirmeye de yardımcı olabilir.

Yüzünüzü temizledikten veya duş aldıktan hemen sonra cildinizin doğal nemini korumak için nemlendirmeniz tavsiye edilir. Yağlı ciltler veya tıkanmış gözenekler için, su bazlı yağsız nemlendiricilerin kullanılması gerekir.

Sağlıklı besinler tüketin

Antioksidan bakımından zengin gıdaları beslenmenize ekleyin. Bunlar ağırlıklı mevsim meyve ve sebzeleri olmalı. Havuç, koyu yapraklı yeşil sebzeler, badem, fındık ve balık gibi... Antioksidanlar cildinizdeki serbest radikalleri en aza indirmeye yardımcı olur, böylece cilt hasarını azaltır.

Güneş kremi kullanın

Cildinizin güneşten renginin bozulmasına, kırışıklıklara, ince çizgilere ve sivilceye neden olmasını önlemek için günlük nemlendiricinize ek olarak güneş kremi kullanın. Özellikle evden dışarı çıkmadan 15-20 dakika önce güneş kreminizi uygulamış olun. 

İşlenmiş gıdalar tüketmeyin

Abur cubur ve işlenmiş gıda tüketmekten kaçının. Bu gıdalar çoğunlukla cildin sarkmasına neden olan cilt elastikiyetini azaltabilen şekerli gıdalardır. Bu gıdalar tahrişe, akne ve kırışıklıklara neden olabilir. Onlardan kaçınmak zor olsa da, bunlara birçok farklı alternatif bulabilirsiniz. Örneğin, tatlı  için istekleriniz varsa, bunun yerine olgun meyveleri yiyebilirsiniz.

Sigara içmekten kaçının

İyi bir cildi korumak için alınması gereken temel tavsiyelerden biri sigara içmekten kaçınmaktır. Sigara içmek vücutta yara onarımında sürekli bir azalmaya neden olur ve bu da skarlaşmaya neden olur. Üstelik sigaradaki ana bileşen - nikotin - kan damarlarının daralmasına neden olabilir.

Düzenli egzersiz

Günlük egzersiz, sadece daha sağlıklı bir vücuda değil, aynı zamanda daha genç bir cilde ulaşmanıza yardımcı olabilir. Haftada 75 dakika yorucu egzersiz yapmanız veya haftada en az iki kez kuvvet antrenmanı yapmanız tavsiye ediliyor.

Bol bol su için

İyi cildi korumak için günde en az 8 bardak su tüketin. Su tüketimi cildin kurumasını, pul pul dökülmesini ve sıkılaşmasını önler.

Yorumlar