Gebelik testi nasıl yapılır çift çizgi varsa...

Eczaneden alınan gebelik testi nasıl yapılır? Gebelik testinin nasıl yapıldığına dair tüm bilinmesi gerekenleri sizler için hazırladık!

Gebelik testi nasıl yapılır çift çizgi varsa...

 Kadın üreme organı olan yumurtanın erkek spermi tarafından döllenmesi sonucunda gebelik ortaya çıkmaktadır. Erkeğin spermi ile döllenen yumurta 5 ila 6 gün içinde rahmin iç tabakasına yerleşir. Bu süreci kadın dışarıdan fark edemez. Bu nedenle gebe olup olmadığını öğrenmek için belli testler yaptırması gerekir. İster evde isterse sağlık merkezlerinde uygulanan testlerle gebe olup olmadığını öğrenebilir. Peki evde gebelik testi nasıl yapılır? İşte gebelik testine dair tüm bilinmesi gerekenleri sizler için hazırladık! 

ÇİFT ÇİZGİ OLMASI GEBE OLDUĞUNUZ ANLAMINA GELİYOR 

Gebelik şüphesi olan kadınlar, gebe olup olmadığını öğrenmek için evde kendi kendilerine tes yapabilirler. Evde idrar testi ile gebe olup, olmadığını öğrenmek isteyen bayanlar eczaneden alacağı gebelik testi ile kolayca gebe olup olmadığını öğrenebiliyor. Hataneye gitmeden gebe olup olmadığınızı anlamak mümkün. Sadece eczaneye gidip gebelik testi alıyorsunuz ve testin üzeribe birkaç damla idrar damlatarak gebe olup olmadığınızı öğrenebiliyorsunuz. Bu test kesin sonuç vermemiş olsa bile doğruluk oranına baktığımızda gebeliği ortaya çıkardığını görüyoruz.  Çift çizgi olması halinde durum gebelik durumu yani pozitif demektir. Aynı şekilde, tek çizgi olmuş ise gebelik durumu yok anlamı taşır. %90 doğruluk taşıyan bu test sonrasında anne adayları sağlık merkezine giderek daha kapsamlı testte yaptırabilirler.

SAĞLIK MERKEZLERİNE GİDEREK KAN VERİP ÖĞRENEBİLİRSİNİZ 

Gebelik testi için bir diğer yöntem ise sağlık merkezlerinde kan vermektir. Bu yöntem %100 doğruluk başarısı ile en güvenilir yöntemlerden biridir. Bu nedenle hamilelik testi için sağlık merkezine gitmek yeterli olup, gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Kan vermeniz halinde birkaç saat için de gebelik durumunun pozitif ya da negatif olduğunu anında öğrenebilirsiniz. Sağlık merkezlerine giderek kan vermek ve bunun sonucunda gebe olup olmadığını öğrenmek daha kesin bir yöntemdir. Bu nedenle uzmanlar genel olarak bu yöntemi önermektedir. 

 

Yorumlar