Gebelikte hangi testler ne zaman yapılır tam idrar tahlilini es geçmeyin!

Anne ve bebeğin sağlık kontrollerini taramak için gebelikte hangi test ne zaman yapılır? Sorusuna yanıt aradık! İşte gebelikte yaptırılması gereken testler!

Gebelikte hangi testler ne zaman yapılır tam idrar tahlilini es geçmeyin!

Gebelik sürecinse hem annenin hem de bebeğin sağlıklı bir süreçte ilerleyebilmesi için yapılması gereken bazı testler bulunuyor. Her anne adayı bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almak için gebelik döneminde geri sayım yapıyor. Ancak bu süreci rahat ve sağlıklı bir şekilde geçirmek için yapılması gereken testlerin atlanmaması gerekiyor. Bu durumda anne adayların gebelik döneminde en çok merak ettiği sorulardan biri de gebelik döneminde yapılması gereken testler neler? Gebelik döneminde hangi test ne zaman yapılmalı? İşte anne adaylarının dikkat etmesi ve en çok merak ettiği sorulara  Op. Dr. Seval Taşdemir, "Bu testleri mutlak yaptırın" dedi ve önemli bilgileri sıraladı.

GEBELİK DÖNEMİNDE HANGİ TESTLER YAPTIRILMALI?

Kan Sayımı: Hamilelik sürecinde demir eksikliği yaşanmaması ve gerektiğinde demir takviyesi amacıyla yapılan testtir.

TSH: Önceden bilinmeyen ve gebelikte aktif olarak ortaya çıkabilecek tiroid hastalığının tespiti için yapılan testtir. Tiroid hastalığı annenin yanı sıra bebeğin gelişimini de olumsuz yönde etkilediği için çok önemlidir. 

Kan Grubu: Anne ve babadan kaynaklanabilecek kan uyuşmazlıkları için gerekli önlemlerin alınmasına yönelik yapılan testtir. 

Torch Tayini: Toksoplazma ve Rubella (Kızamıkçık) gibi hamileliğin sonlandırılmasına neden olabilecek önemli ve aktif enfeksiyonların erken dönemde tespit edilerek tedavi sürecinin başlatılması için yapılır. Seroloji: HIV ve özellikle ülkemizde çok sık görülen Hepatit B testleri gebelik sonrasında da bebeğin sağlığı için çok önemlidir.

Tam İdrar Tahlili: Hamilelik sürecinde görülecek gizli idrar yolu enfeksiyonları erken dönem düşüklerin en sık görülen nedenidir. Bu yüzden tam idrar tahlilinin mutlaka yaptırılması gerekir.

Yorumlar