Hamilelikte yatma pozisyonları sağa doğru yatıyorsanız dikkat!

Hamilelik döneminde anne adaylarının en çok zorlandığı durumlardan biri de yatma pozisyonudur. Sağa mı yoksa sola mı yatmalı? İşte tüm merak ettikleriniz!

Hamilelikte yatma pozisyonları sağa doğru yatıyorsanız dikkat!

Hayatımız boyunca birkaç kez yaşayabilme şansı bulduğumuz hamilelik süreci mucizevi bir deneyim ancak tabi ki dikkat edilmesi gereken birçok durumu da beraberinde getiriyor. Hamilelik süresince değişen ağırlık merkeziyle sırt ve bel bölgesine binen yük artar. Hamilelik süresince en önemli konulardan biri de yatma pozisyonlarıdır. Bebeğin ve annenin sağlığı için hangi tarafa yatmak gerek? Yatağın sertliği nasıl olmalı? Hamilelik döneminde yatma pozisyonları hakkında tüm merak ettiklerinizi elmaelma.com haberin detayından öğrenebilirsiniz!

HAMİLELİKTE HANGİ YÖNE YATMALI?

Hamilelikte sırtüstü uzanmak uygun bir pozisyon değildir. İlk üç aydan sonra sırtüstü yatışa son verilmelidir. Hem anne hem bebek için sakıncalı bir durum oluşturabilir. Anne adaylarının sol tarafa doğru ve yan yatış pozisyonunu tercih etmeleri ödemi azaltarak vücutta rahatlama sağlamaktadır. ‘SOS’ pozisyonu denilen bu yatış ile bebeğe giden kan akışını da artmaktadır.

MASA BAŞINDA ÇALIŞAN ANNE ADAYLARI İÇİN EGZERSİZ ŞART!

Masa başında çalışan anne adaylarının oturdukları koltuğun rahat olması önemlidir. Sık sık mola vermeli ve mümkün olduğunca rahatlatıcı ufak egzersizler yapmalıdır. Uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya özen göstermeleridir. Çalışılan ortamın sık sık havalandırılması da anne sağlığı için önemlidir.

YATAĞIN YUMUŞAKLIĞI NASIL OLMALI?

Ayrıca gebeler için özel tasarlanan sırt destekli hamile yastakları ağrıları azaltmak için kullanılabilir. Uyku sırasında sırt üstü dönmeyi engellemek için sırtın yan taraflarına yastık konulabilir. Hamilelik süresince evdeki yastıkları rahat edebileceğimiz her bölge için kendimize uygun hale getirebilir; Diz, baş altı, bel gibi anne adaylarını en çok zorlayan bölgelere yerleştirerek, uygun bir yatış pozisyonu sağlanabilir.

Yorumlar