Evde gözleme nasıl yapılır? Anneanne eli değmiş gibi!

Anneanne eli değmiş gibi evde kendi gözlemenizi yapmak için ihtiyacınız olan malzeme ve tarifi bir araya getirdik!

Evde  gözleme nasıl yapılır? Anneanne eli değmiş gibi!

Çocukluğumuzda anneannelerimizin ve babaannelerimizin vazgeçilmez ikramı olan gözlemeyi sizde evde belki aynı hatıralarla olmaz ancak aynı lezzeti tutturarak hatıralarınızı yaşatabilirsiniz! Evde kolay gözleme yapmanın püf noktalarını bir araya getirdik! Sizde evde pratik bir şekilde gözleme yaparak bu eşsiz geleneksel lezzeti sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz! İşte evde gözleme yapmanın püf noktaları!

Malzemeler;  5 -5,5 su bardağı un, 1/2 su bardağı ılık su, 1,5 çay bardağı ılık süt, 1 çay kaşığı tuz, 300 gram beyaz peynir, 1/2 su bardağı sıvı yağ yeterli olacaktır.

Yapılış aşaması; Ilık süt ve ılık suyu kabın içerisine alın. Üzerine azar azar un ilave ederek yoğurmaya başlayın. Bu sırada tuzu da ekleyin.
Ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edin. Ardından bu hamurdan orta büyüklükte bezeler elde ediyoruz. Bezeleri hafif unlu tezgahın üzerinde büyük bir yemek tabağı boyutlarında açıyoruz. Bir adet açtığınız bezenin üzerini güzelce yağlayın. Üzerine bir beze daha koyup yeniden yağlayın. Üzerine bir beze daha koyup yeniden yağlayın. Tüm hamurlara bu işlemi uygulayın. 3'er 3'er üst üste gelecek şekilde yufkalar hazırlayın. Aralarını da mutlaka yağlayın.
Ardından üst üste koyduğunuz bezeleri rulo şeklinde sarın. Oklava yardımıyla ince bir şekilde açın. Üzerine bolca peynir serpin. Bir ucundan diğer ucuna doğru katlayın. Tava büyüklüğünde dikdörtgen ya da yuvarlak şekilde kestikten sonra yüksek ateşte ısıttığınız tavayı yağlayığ gözlemelerinizi pişirip sabah kahvaltılarınıza dahil edebilirsiniz.

Yorumlar