Diyabet hangi hastalıklara neden olur belirtilerine dikkat!

Diyabet hangi hastalıklara neden olur? Belirtileri nelerdir? Riskli hastalıklar kategorisinde olan bir diğer hastalık da diyabettir.

Diyabet hangi hastalıklara neden olur belirtilerine dikkat!

Diyabet hastalığı hangi hastalıklara neden olur? Belirtileri nelerdir? Her ne kadar çok ciddiye alınmıyormuş gibi görünsede aslında dünya genelinde ölüme neden olan hastalıklardan biri de diyabet hastalığıdır. Kanseri kalp, akciğer hastalıkları gibi ciddi hastalıklara yol açabiliyor! Acıbadem Fulya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Rüştü Serter konu hakkında dikkat edilmesi gerekenleri ve yol açtığı hastalıklar hakkında bilgi verdi. Konu hakkında merak ettikleriniz için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz...

Diyabet, vücutta tüm dokuları ve organları etkileyebilen, tahrip edici bir hastalıktır. “Başlıca hasarı damar sistemi üzerine yapar. Küçük damarları etkileyerek göz, böbrek ve sinir sistemine zarar verirken (mikroanjiyopati), büyük damarları tahrip ederek kalp ve damar hastalıklarına (makroanjiyopati) yol açar. Diyabetlilerde ölümlerin yüzde 70 ila 80’ine kalp ve damar hastalıkları yol açmaktadır” bu yüzden diyabetin en fazla yol açtığı 5 hastalığı anlattı, önemli uyarılar ve öneriler...

KALP HASTALIKLARI

Diyabetin yol açtığı kalbi besleyen koroner damarlardaki olaylar en çok ölüme yol açan sebeplerin başında geliyor. Kalpte Enfarktüs yani kalbi besleyen atardamarın tıkanması sonucu gelişen doku ölümü, kalp krizi, kalp yetmezliği bunların başlıcalarını oluşturuyor. Üstelik diyabet hastalarında risk 2-4 kat daha fazla oluyor.

DAMAR HASTALIKLARI

Diyabet hastalarının kötü kolesterolünde artış oluyor ve yüksek şekerle birlikte damar sertliği meydana geliyor. Bu da kan basıncında yükselmeye yani hipertansiyona, beyin damarlarında kanama veya tıkanma sonucu inmeye (felç), bacak damarlarında tıkanma sonucu ayakta yaralara (diyabetik ayak), damarda daralmaya bağlı cinsel sorunlara yol açıyor. Damar hastalıklarına bağlı olarak ayağın kaybedilmesinin en önemli sebebini de diyabet oluşturuyor.

GÖRME KAYBI

Gözün damarlarında ve retinada bozukluklar diyabetin yol açtığı önemli problemler. Dünyada körlüğün en önemli nedenlerinden birisi diyabet. Körlük genellikle geç dönemde gelişiyor. Diyabetin gözde yaptığı hasar çok önceleri başlıyor ve ancak muayenede tespit ediliyor. Bu sebeple diyabet hastalarında düzenli göz dibi kontrolleri yapılması gerekiyor.

BÖBREK YETMEZLİĞİ

Diyabet böbreklerdeki kılcal damarlarda bozukluklarla başlayıp ürede yükselme ile böbrek yetmezliğine kadar giden hastalıklara yol açıyor. Diyalizin en önemli sebepleri diyabet ve hipertansiyon. Bu nedenle diyabet hastalarının böbrek fonksiyonlarının düzenli olarak takip edilmesi şart.

SİNİR SİSTEMİ HASTALIKLARI

Çevresel sinirlerde görülen bozukluklar diyabette erken görülen problemlerdir. Diyabetik nöropatide el ve ayaklarda yanmalar, uyuşmalar, duyu kaybı başlıca erken bulgulardır. Diyabetin erken teşhisi ve etkili tedavisi bu tür komplikasyonların yaşam süresini ve kalitesini azaltmasını engeller.

Yorumlar