Sağlıklı gülüşler

Güzel gülüşün sırrının sağlıklı bir ağızda olduğunu biliyoruz. Peki sağlıklı ağız ve dişlerin sırlarını biliyor muyuz?

Sağlıklı gülüşler

Dişlerinizi sadece fırçalamak ağız sağlığınız için yeterli değildir. Dişler ağzın %25'ini kapladığından geriye kalan %75'lik kısmı  diş fırçası ya da diğer yöntemlerle temizlemek faydalı olmaz. Ağız gargarası, fırça ve diş ipi günlük ağız temizliği için daha etkilidir.

Dişlerin ileri geri fırçalanması yeterli değildir. Tavsiye edilen yöntem dişetinden dişe doğru her dişi 8 kere fırçalamaktır. Ara yüzler ise diş ipi yardımıyla temizlenmelidir. Dişler günde 2-3 kere 3 dakika fırçalanmalıdır. Ara yüzler ise diş ipi yardımıyla temizlenmelidir.

Ağız kokusunun başlıca nedeni çürük diş ve diş eti enfeksiyonlarıdır. Bunlar için en yakın zamanda diş hekimine gidilmelidir ve ayrıca diş ipi ve ağız gargarası kullanılmalıdır.

Diş eti kanıyorsa fırçalamayı kesmek yanlıştır. Bunun yerine diş ipi ve ağız gargarası kullanarak diş hekimine gidilmelidir.

Tüm diş eti sorunlarının çözümü cerrahi tedavi de giderilmez. Bunun yanında hastanın da dişlerine gereken tüm titizliği göstermesi gerekiyor.

Protezi temizleyip geri takmak ağız bakımı için yeterli olmaz. Protezi çıkarttıktan sonra da ağız temizliği yapılmalıdır.

Hamileyken bebeğinizin dişten kalsiyum aldığı düşüncesi yanlıştır. Hamileyken diş ve ağız hastlalıklarının nedeni annenin kusmasına neden olan midedeki asidin ağız boşluğuna gelmesidir.


Ortodonti tedavisi sırasında dişler çürümez. Tedavi esnasında dişlerin üzerine yapışan braketler  daha fazla besin artığının dişler üzerine yapışmasını sağlar. Bu nedenle ağız gargarası kullanmak, ortodontik fırça kullanmak ve daha özenli diş fırçalamak gerekir.

Yorumlar