Lohusa şerbeti nasıl yapılır işte en lezzetli tarifi

Lohusa şerbeti nasıl yapılır? Yüzyılların geleneği lohusa şerbeti tarifi ve malzemeleri listesi ise lohusa şerbetini faydalarını sizler için derledik.

Lohusa şerbeti nasıl yapılır işte en lezzetli tarifi

Osmanlı'dan günümüze ulaşah lohusa şerbeti geleneğini sürdürüp, sizi ve bebeğinizi ziyarete gelenlere lezzetli bir ikram yapmak istiyorsanız lohusa şerbeti tarifimizi bir kenara not edin deriz. Hem yaz hem de kış aylarında, hem sıcak hem de soğuk servis edebileceğiniz lohusa şerbeti tarifi için gerekli malzemeler şöyle:

3 litre su, 6 su bardağı toz şeker, 300 gram lohusa şekeri (kızamık şekeri olarak da aktarlarda satılır) ,20-25 tane karanfil, 6 tane çubuk tarçın, 2-3 adet kuru zencefil.

LOHUSA ŞERBETİ NASIL KAPILIR?

Lohusa şerbetinin yapılışı oldukça basittir. Öncelikle 3 litre suyu bir tencereye koyun. İçine lohusa şekerini ve toz şekeri koyun. Tarçın, karanfil ve zencefili temiz bir tülbent içine sarıp kese yapın. Tarçın çubuklarını ortadan dikine ikiye bölerseniz aromasını yükseltebilirsiniz. Hazırladığınız keseyi de suyun içine atın. Karışımı kaynayana kadar ocakta tutun. Kaynamaya başladıktan sonra ateşi kısın ve 20 dakika daha pirişin. 

Lohusa şerbetinin servisinde dikkat etmeniz gereken nokta. Hazırladığınız şerbetin çok yoğun ve şekerli olması. Aşırı şekerli olan lohusa şerbeti su ile inceltilerek servis edilir. Lohusa şerbeti servisi sırasında bardakların yarısına bu karışımı yarısına da su koyun. Su isteyen için sıcak isteyen için de soğuk hatta buzlu olabilir. 

Lohusa şerbeti nasıl yapılır

LOHUSA ŞERBETİNİN FAYDALARI... ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRIR MI?

Lohusa şerbeti, Osmanlı’dan bugüne süregelen bir gelenek. Kadınlar yeni doğum yaptıklarında tebrik etmeye gelen misafirlere ikram edilen tatlı ve baharatlı bir içecek olan lohusa şerbetinin anne sütünü artırdığı da söyleniyor. Lohusa şerbeti annenin sütünün miktarını artırır ve daha lezzetli olmasını sağlar. İçindeki tarçın sayesinde annenin kan şekerini düzenler ve tatlı isteğini bastırır. İçinde bulunan baharatlar içenin midesini rahatlattığı gibi bebeğin gazını da önler.

Yorumlar