Matcha çayı faydaları neler yeşil çayla aynı bitkiden geliyor!

Günümüzde oldukça popüler olan çaylardan biri de matcha çayı! Çok amaçlı kullanım alanı bulunan matcha çayı yeşil çayla aynı bitkiden geliyor. İşte faydaları!

Matcha çayı faydaları neler yeşil çayla aynı bitkiden geliyor!

Günlük hayatta keklerde, pastalarda hatta smoothielerde de kullanılan matcha çayının bitki çayıyla aynı bitkiden geldiğini biliyor muydunuz? Matcha çayı sadece tüketim amaçlı değil aynı zamanda faydalarıyla da popüler içecekler arasında! Diyetisyen ve Fitoterapist İrem İmrağ, Matcha çayı ve faydaları hakkında bilgiler verdi. Matcha çayı nedir, nasıl yapılır? Matcha çayının faydaları neler? İşte matcha çayı hakkında merak edilen tüm detaylar...

MATCHA ÇAYI NEDİR, YARARLARI NELERDİR ?

Son zamanlarda oldukça popüler olan matcha sadece çay olarak değil smoothielerde, pastalarda, keklerde, kahvelerde de karşımıza çıkmaktadır. Aslında matcha yeşil çay ile aynı bitkiden elde edilir. Matcha için kullanılan çay yaprakları güneş ışığından korumak için toplanmadan 20-30 gün önce üzerleri kapatılır. Bu durum klorofil üretimini arttırır ve daha koyu yeşil bir renk verir.

A,C,E,K VE B vitaminleri, selenyum, çinko ve magnezyum mineralleri açısından zengindir ve  yeşil çaya göre daha yüksek antioksidan ve kafein içeriğine sahiptir.

MATCHA ÇAYININ FAYDALARI NELER NEYE İYİ GELİYOR?

Kateşin açısından zengin olan matcha çayı yüksek antioksidan özellik gösterir. Kolesterolü düşürür, karaciğeri korur, odaklanmayı arttırır ve hafızayı güçlendirir, kansere karşı korur, kalp hastalıkları riskini azaltır, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. 1-2 çay kaşığı matcha tozuyla hazırlayacağınız çaydan günde 1-2 fincan içebilirsiniz.

Yorumlar