Lor peyniri tarifi hem sağlıklı hem de kolay!

Lor peyniri nasıl yapılır? Malzemeleri neler? Püf noktaları neler? Evde yapıldığında lezzetine lezzet katan bu şahane tarifine gelin hep beraber bakalım.

Lor peyniri tarifi hem sağlıklı hem de kolay!

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri de hiç kuşkusuz lor peyniridir. Sadece sabah kahvaltısı olarak değil, dilediğiniz öğünde tüketebileceğiniz bu şahane lezzeti dışardan almaya gerek duymayacaksınız. Evde kolay ve sağlıklı bir şekilde nasıl lor peyniri yapabilirim diyorsanız gelin bu sorunun yanıtını hep beraber öğrenelim. Peli lor peyniri nasıl yapılır? Malzemeleri neler? İşte tüm malzeme listesi ve hazırlanışı ile karşınızda lor peyniri tarifi. Şimdiden afiyetler olsun. 

MALZEMELER: 

4 kg.iğ süt, 1 çay bardağı limon suyu, 1 yemek kaşığı elma sirkesi(üzüm sirkesi de olur)

HAZIRLANIŞI: 

Bir tencerenin içerisine çiğ sütü aktarın. Kısık ateşte karıştıra karıştıra sütünüzü kaynatmaya başlayın.Kaynama noktasına geldiğinde içerisine limon suyu ve sirkeyi ilave ederek güzelce karıştırın. Sütünüzde kesilmeler gözlemleyeceksiniz.Bu kesilmeler başladıktan 5-6 dakika sonra sütünüzü ocaktan alın ve oda sıcaklığında 1 saat kadar iyice ayrışması için bekletin.Ardından bir süzgeç yardımıyla kesilenparçaları alın ve tülbentin üzerine aktarın. Güzelce fazla suyunu süzdürün.Bir süre daha fazla suyunun süzülmesi için bir köşede bekletin.Ardından afiyetle tüketin.

Yorumlar