Turunç reçeli tarifi kahvaltılarınızı renklendirin!

Turunç reçeli nasıl yapılır? Malzemeleri neler? Sabah kahvaltılarınızı renklendirebileceğiniz bu enfes lezzeti denemeye ne derisiniz?İşte yapılışı!

Turunç reçeli tarifi kahvaltılarınızı renklendirin!

Haftasonu kahvaltıları hepimizin gelmesini iple çektiği ailemizle uzun uzun sofrada vakit geçirebildiğimiz tek yer belki de. Haftasonu kahvaltılarının keyfi hiç birşeye değişilmez elbette ki. Peki bu kahvaltıları daha da renkli bir hale getirmeye ne dersiniz? Siz de kış meyvelerinin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan  turunç reçeline sofralarınızda yer açın. Kızarmış çıtır çıtır bir ekmeğin üzerine süreceğiniz bu lezzet tadıyla başınızı döndürecek. Peki turunç reçeli nasıl yapılır? Malzemeleri neler? İşte malzeme listesi ve hazırlanışı ile turunç reçeli tarifi! 

MALZEMELER: 

2 kilogram turunç, 1,5-2 su bardağı şeker, 1/2 adet limonun suyu, 2 su bardağı su

PÜF NOKTASI: 

Turunçları üç ayrı suyun içinde haşlamak ve ardından soğuk suya almak, meyvenin acı suyunun çıkmasını ve reçelin tadını bozmasını engeller.

HAZIRLANIŞI: 

Turunçların kabuklarını portakal soyar gibi 6-8 eş parçaya bölün. Böldüğünüz kabukların beyaz kısımlarını bıçak yardımıyla temizleyin. Yorgan iğnesi ve temiz bir ip yardımıyla soyduğunuz kabukları yuvarlayarak ipe dizin. Kaynayan suyun içinde 7-8 dakika kabukları bekletin ve soğuk suya koyun. Bu işlemi üç ayrı tencerede kabukları haşladıktan hemen soğuk sonra suya koymak suretiyle 3 kez tekrarlayın. Turunç dizilerini şekerle birlikte sulanması için 3-4 saat bekletin. Sulanan turuncu ve şekeri nazikçe karıştarak pişirin. Kaynayınca limon suyunu sıkın ve 1-2 dakika daha fokurdatın. Kavanozlara alın. Kapaklarını kapatın ve kavanozları ters çevirerek soğutun. İşte bu kadar, ertesi gün kahvaltı için nefis bir reçeliniz var artık!

Yorumlar