İdrar yolu sarkması neden olur böbrekleriniz risk altında olabilir!

Gülerken veya hapşırırken istem dışı altına kaçırması idrar yolu sarkmasının habercisidir. Ancak gerekli önlem alınmazsa böbrekler zarar görebilir!

İdrar yolu sarkması neden olur böbrekleriniz risk altında olabilir!

Kadınların sıklıkla şikayet ettiği durumlardan biri de gülerken veya hapşırırken istem dışı idrar kaçırma durumlarının yaşanmasıdır. Özellikle doğum yapan kadınlarda doğum sonrası, yaşın ilerlemesine bağlı olarak gelişen idrar yolu sarkmaları görülmektedir. İnsanların yaşam kalitesinin düşmesine neden olan idrar yolu sarkması hakkında Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Dr. Tolga Muharrem Okutucu, elmaelma.com okurları için bazı bilgilendirmelerde bulundu.

Doğum sonrası dönemde ve menopozda östrojen seviyelerindeki azalma pelvisi bir ağ gibi döşeyen bağ ve kas dokularında güçsüzleşmeyi ve gevşemeyi de beraberinde getiriyor. Bunun sonucunda da karın içi basıncın arttığı öksürme, ıkınma ve ağır yük kaldırma gibi durumlardan sonra mesane ve üretra sarkmasının oluşabilmektedir.

İdrar yolları sarkmasının; sık sık idrara çıkma, idrara sıkışınca acilen tuvalete gitme isteği, gece idrara kalkma, idrarı tam boşaltamama, öksürüp hapşırırken, gülerken idrar kaçırma, vajende dolgunluk hissi ve vajenden dışarı çıkan kitle gibi belirtileri mevcut. Bunlardan biri veya birkaçı aynı anda görülebiliyor fakat ilerlemiş sarkmalarda idrar yapamamaya kadar giden durumlar da söz konusu.

TEDAVİ YÖNTEMİ NEYE GÖRE BELİRLENMELİ?

Kadınlarda idrar yolu sarkmalarının tek başına veya idrar kaçırmayla birlikte olabilmektedir. İdrar kaçırmanın özelliğine ve sarkmanın derecesine göre, tedavide pelvik taban egzersizleri, hayat tarzı değişiklikleri gibi düzenlemelerle takip edilebilir. Ancak sıkışma tarzındaki idrar kaçırma, hastanın hayat kalitesini bozuyorsa bu yaklaşımlara ilaç tedavisi de eklenmeli. Cerrahi tedavi ise, tüm bu düzenlemelerden fayda görmeyen, öksürüp hapşırmakla idrar kaçıranlara ve sarkmanın ileri derecede olduğu hastalara önerilmeli.

idrar yolu sarkması

İYİLEŞME SÜRESİ NE KADAR?

Sarkma orta ileri derecede ise vajinal yolla veya karın içinden robotik asma ameliyatlarıyla tedavi mümkün. Ameliyatlar özellikle robotik cerrahi gibi minimal girişimsel yöntemlerle yapıldığında iyileşme süreci de çok daha kısa ve sorunsuzdur. Çok küçük kesilerden yapılan ağrısız ve komplikasyon oranı düşük cerrahi yöntemler sayesinde artık sorun en etkin şekilde çözüme kavuşturulabiliyor. Tedavi sonrası dönemde kilo kontrolüne dikkat edilmesi, kabızlığın önlenmesi ve ağır egzersizlerden kaçınılması gerekmektedir. Hastalar için ayrıca pelvik taban kaslarını güçlendiren kegel egzersizleri de önerilebilir.

BÖBREKLERİ OLUMSUZ ETKİLİYOR!

Hastanın hayat kalitesini bozmayan ve başka komplikasyona neden olmayan idrar yolları sarkmalarının takip edilebilmektedir. Ancak ilerleyen dönemde tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, idrar kaçırma ve idrar kesesinin sarkıp mesane boynunu kapatmasıyla idrar yapamama ve uzun dönemde böbreklerde bazı sorunlara sebebiyet verebilir.

Yorumlar