Süleyman Turan kimdir kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti!

Sinema ve tiyatro oyuncusu olan ünlü aktör Süleyman Turan 83 yaşında kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Süleyman Turan kimdir kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti!

Bir döneme damga vuran ''Yılan Hikayesi'' dizisinde Başkomiser Kemal rolune can veren ve daha bunun gibi nice sinema filmlerinde ve tiyatro oyunlarında rol alan usta oyuncu Süleyman Turan hayatını kaybetti. 83 yaşındaki usta oyuncu bu sabah saatlerinde evinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayata gözlerini yumdu.  Usta oyuncunun vefat haberini CHP Eski İstanbul Milletvekili, gazeteci Barış Yarkadaş sosyal medya hesabından ''Yılmaz Güney'in yakın dostu, sinema sanatçısı Süleyman Turan, sabah saatlerinde yaşamını yitirdi'' şeklinde duyurdu. 

KALP KRİZİ GEÇİREREK HAAYTINI KAYBETTİ! 

Yeşilçam'dan bir yıldız daha kaydı! 83 yaşındaki usta oyuncu Kadıköy'deki evinde  kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Turan'ın vefat haberini Barış Yarkadaş sosyal medya hesabından duyurdu.

Süleyman Turan kimdir kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti!

SÜLEYMAN TURAN KİMDİR? 

82 yaşında hayatını kaybeden usta oyuncunun ssıl adı Süleyman Başturan olan sinema ve tiyatro oyuncusu Süleyman Turan 19 Kasım 1936'da İstanbul - Kadıköy'de doğdu. İlk okul, orta okul ve Liseyi Kadıköy'de okudu. Haydarpaşa Lisesi mezunu olan Turan, sanata karşı daha küçük yaşlardan beri büyük ilgi duyardı. Bu nedenle halkevlerine devam eder oralarda çalışmalar yapan hocalarla tanışır ve onlardan resim yapmayı öğrenirdi. Yüksek öğrenimine İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisinde devam eden sanatçı üçüncü sınıftayken eğitimini yarım bırakarak okuldan ayrıldı. Kore Savaşının sürdüğü bir dönemde askere yedek subay olarak gider ve o sıralar Japonya'da bulunan Türk birliğinde gönüllü olarak yer alır. Japonya'da askerler arasında düzenlenen bir yetenek yarışmasına İngilizce bir piyes yazarak katılır ve birincilik kazanır. Bu olay onun sahne sanatlarına attığı ilk adımdır. Yine askerliği sırasında Tokyo'da gittiği bir gece kulübünde Japonya - Brezilya ortak yapımı bir filmin çekimine şahit olur ve bu filmde figüran olarak rol alır. Askerliğini bitirince uzunca bir süre uzak doğuda ve Amerika'da kalır. İstanbul'a dönüşünde sanat hayatına tiyatro ile başlar. Oynadığı ilk sinema filmi ise Osman Seden'in yönettiği1963 yapımı ''Sayın Bayan'' adlı filmdir. Başlıca rolleri Türkan Şoray, Tamer Yiğit, Öztürk Serengil ve Hulusi Kentmen paylaşmaktadır.

Süleyman Turan, bir dönem dergi ressamı olarak çalıştı. Filmlerden arta kalan zamanınıkarikatür ve resim yaparak değerlendirdi. Eserlerini o zamanın tanınmış mizah dergilerinden biri olan Akbaba'da yayımladı. Akşam gazetesine de çizgi roman hazırlamaya başladı. Bir yandan da kitap kapakları ve film afişleri yapıyordu. Sonra Sabah gazetesinde on beş yıldan daha uzun bir süre resimli roman çizdi. Hafta sonlarını da Veli Efendi'de At Yarışlarına bilet satarak değerlendirdi. Tiyatro ve sinemaya karşı aşırı bir ilgisi duyan Turan, daha İngiliz filolojisinde okurken her gece Gürdal Onur adlı arkadaşının oynadığı tiyatronun kulisine takılmaktadır. Sürekli gidip geldiği bu yer, ünlü tiyatro sanatçısı Saim Alpago'nun kurduğu özel tiyatrodur. O kadar sık gider ki oyunu adeta ezberlemiştir. Bir gün Selim Naşit tiyatroya gelmeyince onun oynadığı rolü alır. 1962'de Tiyatroya başlar. "Harput'ta Bir Amerikalı" oyununda başrol bile oynadı.

 

Yorumlar