Mehmet Öz Kimdir

Mehmet Öz kimdir, aslen nereli kaç yaşında sorularının yanıtları ile Mehmet Öz'ün eşi Lisa Öz ve çocukları kimdir ne iş yapar sorularının yanıtları elmaelma.com'da.

Mehmet Öz
-A A+

Mehmet Öz kimdir sorusu Türkiye'de sık sık gündeme geliyor. ABD'de yaşayan Türk kökenli Kalp Cerrahı Mehmet Öz gerek sağlıklı yaşam programları gerekse beslenme kitaplarıyla dünya çapında ün yapmış bir doktor. Mehmet Öz'ün mesleki kariyerinin yanı sıra Mehmet Öz'ün ailesi ve öz hayatı da merak edilenler arasında. Biz de elmaelma.com olarak Mehmet Öz kimdir sayfasında hem Mehmet Öz'ün mesleki hayatının detaylarını hem de Mehmet Öz'ün karıs Lisa Öz ile evliliği, çocukları ve ailesiyle ilgili detayları derledik. Mehmet Öz kimdir diye sorulunca akla gelen bir diğer soru da Mehmet Öz'le özdeşleşen aralıklı oruç diyeti de oluyor. Mehmet Öz kimdir sayfamızda Mehmet Öz'ün aralıklı oruç diyetiyle ilgili detaylarına da ulaşabilirsiniz.

MEHMET ÖZ KİMDİR ASLEN NERELİ?

Mehmet Öz, Türk kökenli ABD'li doktor ve televizyon programcısı. 11 Haziran 1960'da ABD'nin Cleveland şehrinde doğan Mehmet Öz, Columbia Üniversitesi’nde başkan yardımcısı ve cerrahi profesörü. Halen New York Presbyterian Hastanesi’nde Kalp ve Damar Enstitüsü ve Tamamlayıcı İlaç Programını yöneten kişidir. 

Mehmet Öz, 11 Haziran 1960'da babasının görev yaptığı Cleveland'da doğdu. Harvard Üniversitesi'nden mezun olmuştur. Kliniksel uzmanlık alanları minimal invasif kalp cerrahisi, kalp cerrahisi, kalp kapakçığı ve aort cerrahisi, yetişkin kalp nakli, mekanik kalp yardımcılığı ve koroner baypastır. Mehmet Öz, minimal invasif kalp cerrahisi, tamamlayıcı ilaç, kalp bakımı sonuç analizi ve kalp değişimi ile ilgili araştırmalarda bulundu.

DÜNYANIN EN ETKİLİ 3 KİŞİSİ ÜNVANI ALDI

Ekonomi dergisi Forbes, 2011 yılının en etkili 3. kişisi, Hippocrates Magazin Dergisi tarafından "Yılın Doktoru", Healthy Living Magazine Dergisi tarafından "Milenyum’un İyileştiricisi", New York Magazin Dergisi tarafından "Yılın En İyi Doktoru", World Economic Forum tarafından "Yarının Küresel Lideri" seçildi. Aynı zamanda 1996 yılında "Yılın Türk-Amerikalısı" seçildi. Adı "Castle Connolly Almanağı"na da geçen Mehmet Öz, birçok ödülün de sahibidir.

Mehmet Öz ve karısı Lisa Öz kimdir

MEHMET ÖZ KİTAPLARI

"For Healing from the Heart" kitabı ile "Books for a Better America Award"’a değer görüldü. Robert E. Gross Araştırma Bursuna hak kazandı. (AATS, 1994-97) "American Society of Laser Medicine and Surgery" Araştırma Ödülü'nün de sahibi olan Mehmet Öz, Columbia Üniversite Doktorlar ve Cerrahlar Fakültesi’nin "Bleake More Research Ödülü"'nü de aldı. Birçok profesyonel dernek ve kuruluşa üye olan Mehmet Öz, American Board of Thoracic Surgery (2004) ve American Board of Surgery (1992)'nin Yönetim Kurulu'ndadır.

MEHMET ÖZ KANSER Mİ OLDU?

People dergisine verdiği bir röportajda bağırsağında bir kitleye rastlandığından söz edilmiştir. Ancak bunun zararsız bir polip olduğu anlaşılmış ve basit bir operasyonla tedavi edilmiştir.

Mehmet Öz ailesi

MEHMET ÖZ'ÜN EŞİ VE ÇOCUKLARI

Yazar ve programcı olan Lisa Öz ile evli olan Mehmet Öz'ün, Daphne Nur, Anabella Sezen, Zoe Yasemin ve Oliver Mustafa adında dört çocuğu vardır. Mehmet Öz, halen Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi Kardiyoloji Direktörlüğü'nün yanı sıra Columbia Üniversitesi Doktorlar ve Cerrahlar Fakültesi'nde, cerrah olarak mesleğini devam ettirmektedir.

MEHMET ÖZ'ÜN KİTAPLARI VE TELEVİZYON PROGRAMLARI

- "Dr. Öz'le İkinci Bir Görüş" Discovery Health
- "Hayat Çizgisi" Discovery Health
- "Daily Rounds" Discovery Health
- "Yiyecekler Hakkındaki Gerçek" Discovery Health
- "Live Transplant" Discovery Health
- "National Body Challenge" Discovery Health
- "Siz: Diyettesiniz" Discovery Health
- "Dr. Öz'e Sorun" The Oprah Winfrey Show

MEHMET ÖZ ARALIKLI ORUÇ DİYETİ

Son yıllarda popülerliği artan ve Hollywood yıldızları tarafından uygulanan Aralıklı Oruç Diyeti Mehmet Öz'le özdeşleşmiş durumda. Bunun nedeni de Mehmet Öz'ün aralıklı oruç diyeti uyguladığını ve bunun sağlıklı olduğunu sık sık dile getirmesinden kaynaklanıyor. Peki nedir bu aralıklı oruç diyeti işte Mehmet Öz'ün anlattığı detaylar...

Aralıklı oruç diyeti yapmak isteyenler önce aralıklı oruç diyetinin altında yatan felsefeyi ve vücudun bu diyetle nasıl ayakta kalıp kilo vermeye başladığını iyice anlamaları gerekiyor. Çünkü aralıklı oruç diyetinin temelinde vücudun çalışma prensipleri ve açlıkla ilgili salgıladığı hormonlar yatıyor. Aralıklı oruç diyetinde en önemli prensip vücudun en az 12 saat besinsiz bırakılmasından geçiyor. En az 12 saat besinsiz kalmaya alışan beden açlık hormonlarının daha kolay kontrol altına alınmasına yardımcı oluyor. En az 12 saat açlık süresi gereken aralıklı oruç diyetinde isteyenler bu süreyi uzatabiliyor. Aralıklı oruç diyeti yapanların vücutlarında oluşan faydaları şöyle:

Aç kalınan süre boyunca kandaki insülin düşer. Kas yapımı ve yağ yakımı hızlandırır. Karbonhidratlardan uzak kalmamıza yardımcı olur bu da dinç ve zinde hissetmemize yardım eder. Düşen insülin kalp ve şeker hastalığı riskini azaltır. Uzun süreli açlık hastalıkların da önlenmesine yardımcı olur. Çünkü uzun süreli açlık, hücrelerdeki oksidatif radikallerin birikmesini azaltır. Böylece protein, lipid ve nükleik asitler oksidatif zarara maruz kalmadığından yaşlanma ve hastalık gibi sorunlardan uzak kalmak mümkün olur.

ARALIKLI ORUÇ DİYETİ BESLENME SAATLERİ

Dr. Mehmet Öz, aralıklı oruç diyeti yapanlar için ideal beslenme saatlerini de açıkladı. Buna göre eğer aralıklı oruç diyeti yapmak istiyorsanız, uyandıktan sonra hemen birşeyler yemekten vazgeçin. Mehmet Öz'e göre insanlar uyandıklarında aslında aç olmazlar. Çoğunlukla yorgunluk nedeniyle hızla yemek yemek isterler. Bu nedenle aralıklı oruç diyetine başlanılan ilk günlerde bu kural biraz sizleri zorlayabilir. Ancak bir süre sonra açlık kontrolünüz yükseleceğinden sabahları hemen yemek yeme istediğiniz azalacak.

ARALIKLI ORUÇ DİYETİ KAHVALTI SAATİ KAÇ OLMALI?

Mehmet Öz aralıklı oruç diyeti için beslenme saatlerini şöyle örneklendirdi:

"Mesala sabah 7'de uyanıyorsunuz. Saat 10'a kadar bir şey yemeyin. Saat 10'da kaliteli bir kahvaltı yapın. Gün içinde sağlıklı olmak şartıyla ne istiyorsanız yiyebilirsiniz. Ancak akşam en geç saat 22'de yemek yemeyi kesmeniz gerekiyor. Bu durumda günü 12 saat beslenme 12 saat dinlenme şekline dönüştürebilirsiniz. Eğer yapabiliyorsanız 12 saat açlık süresini 14 yada 16 saate de çıkarabilirsiniz. Ancak 12 saat bile büyük fark yaratır."

ARALIKLI ORUÇ DİYETİ ÖRNEK MENÜ

Mehmet Öz, aralıklı oruç diyeti için kesin bir menü vermenin doğru olmadığı görüşünde. Ancak her diyette olduğu gibi eğer kilo vermek istiyorsanız ve sağlıklı bir bedene sahip olmak istiyorsanız beslenme düzeninizin sağlıklı besinlerden oluşması gerekiyor. Dolayısıyla paketli gıdalardan, şekerli ürünlerden, yüksek karbonhidratlardan ve asitli içeçeklerden uzak durmanız şart. Mesela aralıklı oruç diyetinde sabah kahvaltısında sağlıklı pişirilmiş bir omlet ve yeşillikten zengin bir kahvaltı yapabilirsiniz. Öğlen için de proteinle zenginleştirilmiş salatalar, sebzelerden yapılmış çorbalar, bir miktar et, tavuk ve balık olabilir. Aynı şekilde aralıklı oruç diyeti menüsünde akşam yemeklerinde sebzelere bolca yer verebilirsiniz. Yoğurt bu diyet için en ideal besinlerden biri. Zira yoğurt hem yüksek besin değeri hem de uzun süre tok tutma özelliğiyle çok değerli. Aralıklı oruç diyeti atıştırmalıkları içinde kuruyemişleri ve kuru meyveleri kullanabilirsiniz. Mehmet Öz'ün atıştırmalıklarla ilgili önerisi de sizi sevindirecek. Mehmet Öz, bademden cevize fındıktan kabak çekirdeğine kadar her tür kuruyemişin yenilebileceği görüşünde.

ARALIKLI ORUÇ DİYETİ KAÇ KİLO VERDİRİR?

Aralıklı oruç diyeti kaç kilo verdirir diye soranlar için Mehmet Öz, X-Men filmiyle tanınan aktör Hugh Jackman'ı örnek gösterdi. Hugh Jackman'in Hollywood'da aralıklı oruç diyetinin en sıkı takipçilerinden olduğunu ve bu sayede sık sık filmler için aldığı kiloları hızla verebildiğini söyledi. Özellikle Wolverine rolünü oynayabilmek için bol bol yemek yiyip spor yapan ve tam bir deve dönüşen Jackman, filmin ardından öyle kalmak istemeyince aralıklı oruç diyetini uygulamaya başlamış ve çok memnun kalmış. 

aralıklı oruç diyeti yapanlar arasında jenifer lopez de var.

Aralıklı oruç diyeti yapanlar arasında formlarıyla ün salmış diğer ünlüler ise şöyle:

Jennifer Lopez, Miranda Kerr, Nicole Kidman, Benedict Cumberbatch, Ben Affleck.