Diş fırçalamak orucu bozar mı işte tüm merak edilenler!

Oruçluyken diş fırçalanır mı? Diş fırçalamak orucu bozar mı? Ramazan ayının en çok merak edilen sorusunun cevabını sizler için araştırıdık.

Diş fırçalamak orucu bozar mı işte tüm merak edilenler!

Ramazan ayının 3. gününde akılları karıştıran bir soruya yanıt aramak için bu haberi hazırladık. İbadetlerinin sıkıntıya girmesini istemeyen vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan biri de oruçluyken diş fırçalanır mı? sorusu. Peki oruçluyken diş fırçalanır mı? Diş fırçalamak orucu bozar mı? İşte tüm merak ettiğiniz soruların yanıtı elmaelma.com'da. 

DİŞ FIRÇALAMAK ORUCU BOZAR MI? 

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte en çok merak edilen konulardan biri de hiç şüphesiz ağız ve diş sağlığı konusu. Konunun dini boyutu ve ağız ve diş sağlığı uzmanlarının görüşleri açısından değerlendirildiğinde farklı farklı görüşler ortaya çıkıyor. Özellikle ağız ve diş sağlığı uzmanları oruç sırasında dişlerin fırçalanmamasının diş çürüklerine yol açabileceği uyarısında bulunurken; kimi uzmanlar da iftar ve sahur sonrası fırçalamanın ağız ve diş temizliği azısından yeterli olacağını düşünüyor. 

Orucu bozan durumlara ilişkin resmi sayfası üzerinden bilgilendirme yapan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasına göre diş fırçalamakla oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur ve kazası gerekir şeklinde açıklamalarda bulunuyor. 

 MİSVAK KULLANIMININ HÜKMÜ NEDİR?

Abdest alırken misvak ve benzeri bir şeyle ağız ve diş temizliğini yapmak sünnettir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 44). Zira bu temizlik fıtrattan sayılmaktadır (Müslim, Taharet, 56; Ebû Dâvûd, Taharet, 29). Allah Resûlü (s.a.s.) bir hadislerinde, “Ümmetime ağır gelmesinden (meşakkat) endişe etmeseydim, onlara her namaz vaktinde dişlerini misvakla temizlemelerini emrederdim.” (İbn Mâce, Tahâret, 7) buyurmuştur. Hz. Peygamberin (s.a.s.) uygulamasında ağız ve diş temizliği asıl olup, o dönemde diş temizliğinde misvak kullanılmakta idi. Bugün misvak yerine diş fırçası kullanılmaktadır.

Yorumlar