Evde sumak ekşisi nasıl yapılır hem ekonomik hem lezzetli!

Sumak ekşisi nedir? Evde sumak ekşisi nasıl yapılır? Dünyanın en sağlıklı baharatları arasında yer alan sumak ekşisini evde yapmaya ne dersiniz? İşte yapılışı!

Evde sumak ekşisi nasıl yapılır hem ekonomik hem lezzetli!

Dünyanın en sağlıklı baharatları arasında yer alan sumak ekşisini duymuş muydunuz? Ülkemizin farklı yörelerinde “boyacı sumağı” olarak bilinen sumak ekşisi son zamanlarda en çok konuşulan baharatlar arasında yer alıyor. Peki sumak ekşisi nedir? Evde sumak ekşisi nasıl yapılır? Hangi yemeklerde kullanılır? İşte merak ettiğinniz tüm soruların cevabı elmaelma.com'da. 

NERELERDE KULLANILIR? 

Sumak ekşisini tüm yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Yemeklerinize farklı bir lezzet katan bu enfes baharat yemeklerinizin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.Sumak ekşili dolma yaparken dolma içinde sumak ekşisi kullanabilirsiniz. 

EVDE YAPMAYA NE DERSİNİZ? 

Sumak ekşisi çok eski zamanlardan itibaren deri ve boya sanayisinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra enfes yemekler yapmak için tercih edebileceğiniz harika bir öneridir. Sumak ekşisini marketlerde bulabileceğiniz gibi isterseniz evde kendinizde hazırlayabilirsiniz. Üstelik daha ekonomik bir şekilde. Peki nasıl hazırlanır? İşte evde sumak ekşisi yapmak isteyenlere pratik tarif! 

İlk olarak yapmanız gereken şey, 10 kilogram sumak bitkisinin yapraklarını koymak ve üzerini örtecek kadar su eklemek. Ardından bir süre bekledikten sonra başka bir yerde bekletin. Ve tekrar bitki yapraklarının üzerine su ekleyin. Sumağın tüm ekşi özü çıkana kadar bu işlemi tekrar edin ve süzdüğünüz suları birleştirin.Daha sonra bir miktar unu suyu dökerek tortusunun dibe çökmesi için bekleyin. Un tamamen dibe çöktükten sonra üstte kalan duru suyu büyük bir cam kavanoza alıp tülbent yardımıyla hava almayacak şekilde ağzını kapatın. Kavanozlarınızı birkaç gün bu şekilde güneşte bekletin.

Yorumlar