Sonbaharda tüketilmesi gereken besinler meyve yemeyi ihmal etmeyin!

Sonbahar geldi çattı. Madem yaz bitti ve artık son bahardayız, sonbaharda tüketmemiz gereken besinlerin neler olduğuna gelin hep beraber bakalım.

Sonbaharda tüketilmesi gereken besinler meyve yemeyi ihmal etmeyin!

Sonbahar mevsiminde sıcaklığın ani düşüşleri ile soğuk algınlığı, nezle veya grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları görülür. Bağışıklık sistemi güçlü olanlar bu hastalıklara karşı dirençli olurken, yetersiz ve sağlıksız beslenenlerde ise birçok enfeksiyon hastalıkları olabiliyor. Yani bağışıklık sistemimizin güçlü olması oldukça önemli. Bağışıklığı güçlendirmenin en önemli yolu da mevsim geçişlerinde sofranızda her sebze ve meyveye yer açmaktan geçiyor.Peki sonbaharda pazarlarda, marketlerde bizi hangi gıdalar bekliyor? İşte son baharda tüketebileceğiniz besinler... 

Kabak

Kabak; A, C, E, K vitaminleri açısından olukça zengindir. Aynı zamanda magnezyum, demir, bakır gibi mineralleri de içerisinde bulundurur. Kabak, antioksidan özelliği ile kalp sağlığı için de son derece faydalıdır.

Balık

Haftada iki kez balık tüketenlerin bağışıklık sisteminin daha güçlü olur. Mevsimlik balık; çinko, iyot ve iyi oranda esansiyal amino asit içerir. Bu özelliği ile grip, nezle, kalp ve diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Elma

Kalbe yararlı flavonoidler ve antioksidan öğeler içerir. Asıl vitamin kabuğunda bulunduğundan iyi yıkanmış bir şekilde kabuğuyla tüketilmelidir.

Nar

Vücutta damar sağlığını, özellikle de kalbi korur. Damar tıkanıklıklarına iyi gelen nar, tansiyon düşürücüdür.

Muz

Muz, potasyum bakımından zengin gıda maddeleri arasında sayılabilir. Muz, aynı zamanda sinir sistemimize de faydalı. İçindeki B vitamini, mineraller, lifler sayesinde vücudumuza oldukça iyi gelir.

Yorumlar