Tırnak yeme alışkanlığından kurtulma yolları neler

Stresli veya endişe duyduğumuz zamanlarda çoğu zaman ilk tırnaklara sarılıyoruz. Zamanla alışkanlık haline gelen tırnak yemekten nasıl kurtuluruz? İşte cevabı!

Tırnak yeme alışkanlığından kurtulma yolları neler

Genellikle stresli veya kaygı duyulan zamanlarda elin ağza gitmesiyle başlayan tırnak yeme alışkanlığı sağlığı ciddi anlamda risk altına alan durumlardan biridir. Gün içerisinde otobüste, okulda, iş yerinde çeşitli yerlere dokunduğumuz ellerimizin her zaman hijyenik olduğunu söyleyemeyiz. Tırnak yeme alışkanlığından kurtulma yolları neler? İşte bunun için sağlığı tehdit eden tırnak yeme alışkanlığını bırakmanın pratik yollarını elmaelma.com okurları için bir araya getirdik.

TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞININ ZARARLARI NELER?

Tırnakları ısırarak koparmak tırnak şeklinize zarar vererek açık yaraların oluşmasına neden olur. Zamanla tırnak şeklinizi değiştirerek biçimsiz bir hal almasına neden olur. 

Tırnak yeme alışkanlığı sadece tırnak şekline değil aynı zamanda diş yapısına da zarar veriyor. Tırnakların sık sık ağıza sokulması ve ısırmak mikropların vücuda girmesine davetiye çıkararak bir çok hastalığın vücuda girmesine neden oluyor. 

TIRNAĞI ISIRMA NEDENİNİZ BAŞKA BİR HASTALIĞIN HABERCİSİ OLABİLİR!

Sık sık tırnakları ısırmanın altına başka bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Bununla beraber uzun süreli bir sağlık sorunu haline gelebilir. 

Tımar bozukluğu adı verilen kontrol edilemememekle beraber genellikle onikfaji veya onikfaji olarak da adlandırılmaktadır. Aynı zamanda kişinin sosyal hayatınıda olumsuz yönde etkileyen “obsesif-kompulsif ve ilişkili bir bozukluk” olarak sınıflandırılmıştır. 

TIRNAKLARI KESİN!

Kısa tırnak çiğnemek ve elle tutulur somut bir olasılık bırakmadığı için zamanla bırakma ihtimalinizi arttıracaktır. Bunun için düzenli olarak tırnaklarınızı kısa tutmaya özen gösterin.

DÜZENLİ OLARAK MANİKÜR YAPTIRIN!

Kensinizi hem şımartmak hem de iyi hissetmek için düzenli olarak manikür yaptırın. Manikür yaptırmak aynı zamanda tırnak yeme alışkanlığınızdan kurtulmak için yarıdımcı yöntemlerden biridir. 

ACI OJE SÜRÜN!

Tadı acı olan ojeleri düzenli olarak kullanın. Böylelikle elinizi her attığınızda ağzınıza gelen acı tat tırnak ısırmalarını geciktirerek tırnak yeme alışkanlığını bırakmanın en iyi sonuç veren yöntemlerinden biridir.

Yorumlar