Evde hindistan sütü şampuanı nasıl yapılır hem organik hem sağlıklı!

Saç sağlığına ve bakımı bizim için oldukça önemlidir. Saç bakımında kimyasal içerikli şampuanlara güvenmiyorsanız kendi hindistan cevizi sütü şampuanınızı yapın

Evde hindistan sütü şampuanı nasıl yapılır hem organik hem sağlıklı!

Gerek dış görünüş veya gerek saç sağlığı için şampuan seçerken en iyisini seçmeye özen gösteriyoruz. Ancak her ne kadar piyasada organik olarak satılsada yinede almaya güvenemiyorsanız sizin için özel bir tarifimiz var! Evde az malzeme ile kendi kişisel ürümlerinizi yapmak oldukça eğlenceli! Hemde en organiğinden evde içiniz rahat edecek şekilde hindistan cevizi sütü şampuanı yapmanınpüf noktalarını ve saça faydalarını bir araya getirdik! İşte ev yapımı hindistan sütü şampuanı tarifi...

Malzemeler; 1/3 su bardağı organik şampuan (bebek şampuanı olabilir), 1/4 fincan Hindistan cevizi sütü, 1 çay kaşığı E vitamini yağı, 10-20 damla uçucu yağ yeterli olacaktır.

Yapılış aşaması; Uçucu yağlar dışındaki tüm malzemeleri bir şampuan şişesi veya kavanozda birleştirin, birazcık karıştırdıktan sonra uçucu yağınızı ekleyin ve iyice karıştırın. İşte organik hindistan ceviz sütü organik şampuanınız hazır! Ancak elde ettiğiniz bu şampuanı sadece 1 ay kullanabilirsiniz. Aynı zamanda saçınıza uygulamadan önce organik şampuanınızı çalkalamayı unutmayın!

HİNDİSTAN SÜTÜ ŞAMPUANIN SAÇA NE GİBİ BİR FAYDASI VAR?

Elde ettiğiniz organik şampun oluşturmak için ilave ettiğiniz malzemelerin ayrı ayrı faydaları bulunuyor. Saçalarınızı besler, canlı görünmesini sağlaması gibi özellikler kimyasal şampuanlarda aradığımız özelliklerin doğal elde edilen versiyonudur. 

Her ne kadar doğal olsa da aklınızın bir köşesinde bulunan 'Ya kepeklenme yaparsa?' sorusu geliyor olabilir. Ancak organik şampuanınızın içerisine ilave ettiğiniz lavanta gibi uçucu yağlar saçlarda kepeklenme oluşumunu engelleyerek saçları gürleştirme özelliği bulunmaktadır.

Saçın elektriklenmesine ve saçın ihtiyacı olan nemi sağlamak için hindistan cevizi sütünün içerisinde C ve E vitamini bulunmaktadır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olmakla berbaer saçın uzamasına ve canlılık kazanmasına yardımcı olmaktadır.

 

Yorumlar