Közlenmiş patlıcan konservesi nasıl yapılır evde kolayca hazırlayacaksınız!

Közlenmiş patlıcan konservesi nasıl yapılır? Marketlerden stın aldığınız közlenmiş patlıcan konservesini evde yapmaya ne dersiniz? İşte hazırlanışı!

Közlenmiş patlıcan konservesi nasıl yapılır evde kolayca hazırlayacaksınız!

Besin değeri oldukça yüksek olan patlıcanı en sağlıklı pişirme yöntemi hiç kuşkusuz közlemedir. Genellikle marketlerde konserve şeklinde bulunan közlenmiş patlıcanları evde kendiniz hazırlamaya ne dersiniz? Yapımı oldukça pratik bir şekilde hazırlanan közlenmiş patlıcan konserveleri sayesinde artık para harcamak zorunda kalmayacaksınız. Peki közlenmipatlıcan konserveleri nasıl yapılır? Malzemeleri neler? İşte tüm malzeme listesi ve hazırlanışı ile karşınızda közlenmiş patlıcan konservesi tarifi. Şimdiden afiyetler olsun. 

MALZEMELER: 

3 kilo patlıcan,1 çay bardağı zeytinyağı,Yarım çay bardağı sirke,Tuz,SarımsakSu, Cam konserve

HAZIRLANIŞI: 

Patlıcanlar yıkanır, kurulanır. Patlıcanlara bir kaç tane bıçakla çizik atın ki daha kolay közlensin. Patlıcanları odun ateşinde veya fırında közleyin.
Közlenen patlıcanları bir poşete alın ki orada buğulansınlar ve kabukları daha kolay soyulsun. Yalnız patlıcanlar el yakmayacak şekilde olduktan sonra soymaya başlayın.Patlıcanları soyduktan sonra iri yemeklik halinde bir kaba doğrayın. Doğradığınız patlıcanlara zeytin yağını, sirkeyi, tuzu ve sarımsakları ekleyip karıştırın.Patlıcanları konserveye koyun ve ağzını iyice kapatın. Başka bir tencereye su koyun ve cam konserveleri tencereye koyup 15 dakika kaynatın. Şişelerin kapakları daha iyi tutsun diye.Kaynayan patlıcanları ters çevirip bir yere koyun. Orada ılık hale gelsinler. Ilık olan konserveler dolaplara kaldırılır.Közlenmiş patlıcan konservesi hazır hale gelmiştir. Közlenmiş patlıcanların en son hali aşağıda vardır. Deneyecek olanlara afiyet olsun.

 

Yorumlar