Kekemelik neden olur 2 ve 5 yaşlarında ortaya çıkıyor!

Kekemelik nedir? Kekemeliğin tedavisi var mı? Doğuştan zannedilen kekemelik hakkında bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik!

Zaman zaman sözcükleri tekrarlamak veya takılmaların olması olarak adlandırdığımız kekemelik sözlük anlamı ile ses, sözcük tekrarları ile duraksamaların başladığı bozukluklara kekemelik denilmektedir. Elmaelma.com olarak kekemelik hakkında yaygın olarak sorulan 'Kekemelik tedavis edilebilir mi? Kekemelik neden olur ya da kekemelik doğuştan mı? gibi sorulara yanıt aradık. İşte kekemelik hakkında tüm merak ettikleriniz.

KEKEMELİĞİN TEDAVİSİ VAR MI?

Öncelikli olarak bir hastalık gibi görünlen kekemelik bir hastalık değildir. Kekemeliğin tedavi olmasından ziyade amaç kişinin daha akıcı ve iletişimi daha etkili kullanmasına yönelik olmasıdır. Her ne kadar kalıtsal ya da doğultan gibi görünse de kekemelik kontrol altına alınabilen bir durumdur. Bu durumda konuşma terapisi ile kontrol altına alınabilir.

KEKEMELİK NEDEN LUR?

Ebeveynlerin ve araştırmacılarında peşinde olduğu konulardan biri olan kekemelik kişinin fiziksel olarak eksikliğinden kaynaklı bir durum değildir. Aksine yaygın olarak kişinin bir şeyden korkmasına bağlı psikolojik bir durumdan da kaynaklı değildir. Bilimsel olarak net bir sonuç olmasa da kekemeliğin herhangi bir nedeni açıklaması bulunamamaktadır. Ancak kekemeliğin iyileşmesi veya kötüleşmesine bağlı olarak nedenler olabilir. 

Yorumlar