Diş çekiminden sonra yapılması gerkenler neler soğuk uygulama ödemi alıyor!

Sallanma, çürüme gibi nedenlere bağlı olarak çekilen dişlerden sonrasını es geçmeyin! Diş çektirdikten sonra yapılması gerekenler neler? İşte bu 4 şeye dikkat!

Diş çekiminden sonra yapılması gerkenler neler soğuk uygulama ödemi alıyor!

Çocukluğumuzdan beri az çok haşır neşir olduğumuz diş doktorları kimileri için kaçınılmaz bir son olsa da dışarıdan bakıldığında çok basit bir işlem olarak gördüğümüz diş çekimlerinde göz önünde bulundurulması gereken bazı noktlara bulunuyor. Diş çekimi sonrası dikkat edilmesi gereken 4 önemli noktayı Diş Hekimi Mahmut Genç elmaelma.com okurları için bilgilendirmelerde bulundu. İşte 'Diş çekiminden sonra nelere dikkat edilmeli?' gibi sorularınızın yanıtı...

DİŞ ÇEKİMİNDEN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yemek, içmek ve estetik gülüş için vazgeçilmez organ olan dişlerimizin istemeden de olsa kimi zaman çekimleri gerekebilir. Restore edilemeyecek kadar kırık çürük dişleri çekmek zorunda kalabiliriz veya gömülü kalan dişlerimiz yirmi yaş dişlerimiz cerrahi olarak çekilebilir.

Minör cerrahi olan bu diş çekimlerinin devamında doktorumuzun önerdiği şekilde cerrahi bölgenin temizliğini yapmaz isek ciddi enfeksiyonlar ve dayanılmaz ağrılar ile karşı karşıya kalabiliriz.

Ağız ortamı binlerce mikroorganizmanın barındığı streil olmayan bir ortamdır. Diş çekimi gerekecek durumlarda öncelikle ağız sağlığımızı ideal durumu getirmek gerekiyor. Özellikle diş taşı ve diş eti enfeksiyonlarının varlığında çekim bölgesinin enfeksiyonu kaçınılmaz olacak.

BEZLERİ SIKI SIKI ISIRIN!

Cerrahi işlem sonrası tampon bezleri 30 ile 40 dakika arasında sıkıca ısırdığımızda pıhtılaşma gerçekleşecek ve kanama duracaktır.Bu aşamadan sonra kanamayı artıracak durumlardan kaçınmak gerekiyor.

ZARARLI ALIŞKANLIKLARA ARA VERİN!

Yeni kuru bir bez koymak, devamlı tükürmek, sigara içmek, sıcak besinler tüketmek, asitli içecekler içmek ve aspirin türevi ağrı kesiciler almak kanamayı artırır ve iyileşmeyi olumsuz yönde etkiler.

SOĞUK UYGULAMA 

Diş çekiminin olduğu gün soğuk uygulaması ödemi ve ağrıyı alacaktır. Çekim devamında 24 saat dişleri fırçalamamak ve basınçlı şekilde tükürmemek gerekir. Pıhtılaşma bozulacak ve enfeksiyona zemin hazırlayacaktır.

1 GÜN SONRA GARGARA YAPIN!

1 gün sonrasında diş fırçalanır ve antiseptik gargaralar ile yara bölgesinin temizliği yapılmalıdır. Çekim boşluğuna giren ve çıkaramadığımız gıdaların orada bakteri oluşturması ve enfeksiyonu ile alveolit dediğimiz durum meydana gelebilir. Oldukça ağrılı bu durum genellikle bir hafta devam eder ve geçmeyen ağrılarda mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

Yorumlar