Gırtlak kanseri belirtileri yutkunurken zorlanma yaşıyorsanız...

Gırtlak kanseri nedir? Gırtlak kanserinin belirtileri neler? Uzmanlar uyarıyor! Sesinizde değişiklik varsa aman dikkat! İşte nedeni!

Gırtlak kanseri belirtileri yutkunurken zorlanma yaşıyorsanız...

Gırtlak kanseri, çağımızın en çok karşılaşılan hastalıklarından biri olan kanser türleri arasında görülme sıklığı bakımından oldukça az rastlanan kanserlerden biridir. Bu kanser türü özellikle sigara içenlerde daha yaygın olarak görülmektedir. Bunun nedeni sigarada bulunan bazı kimyasalların,  gırtlak hücrelerinin yapısını değiştirmesi ve tümör oluşmasına neden olmasıdır. Uzmanlar uyarıyor! Eğer sesinizde değişiklik varsa dikkat! Gırtlak kanseri olmuş olabilirsiniz! Peki nedir bu gırtlak kanseri? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Şen'den öğrendik. 

GIRTLAKTA OLUŞAN KÖTÜ HUYLU TİMÖRLERE DENİR

Solunum sisteminin en önemli parçalarından biri de gırtlaktır. Gırtlak nefes ile yemek borusunu birbirinden ayırmaktadır. Gırtlak ses üretiminin yapıldığı ve yutma esnasında besinlerin nefes borusuna kaçmasını engellemektedir. Birçok fonksiyonun yerine getirilmesini sağlayan gırtlakta oluşan kötü huylu tümörlere gırtlak kanseri denir. 

BİRÇOK BELİRTİSİ BULUNMAKTADIR 

Gırtlak kanserinin birçok belirtisi bulunmaktadır. Ses tellerine yakın bir bölgede olan gırtlakta ilk değişimde ses tellerinde meydana gelmektedir. Diğer belirtileri; Yutkunurken zorlanma ve ağrı, nefes darlığı, nefes kokusu,
gırtlak bölgesinde şişlik, hırıltılı nefes, kulakta ağrı, sürekli tekrarlayan boğaz ağrısı, inatçı öksürük, kilo kayıpları, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler sayılabilir. 

SİGARA VE ALKOL EN ÖNEMLİ NEDENİ! 

Gırtlak kanserinin neden ortaya çıktığı henüz bilinmemektedir. Sadece yapılan araştırmalara göre uzun süre sigara içen ya da alkol tüketen kişilerde bu riskin çok fazla olduğu gözlemlenmiştir. Bunun nedeni sigaranın gırtlak hücrelerinin yapısını değiştirmesi ve tümör oluşmasına sebep olmasıdır. Gırtlak kanserinin ortaya çıkmasına neden olan faktörler arasında; Human Papillom Virüsü, (HPV) gastroözofageal reflü hastalığı, troid bezi ve guatrın aşırı genişlemesi, kömür gibi kimyasallara maruz kalma, yetersiz beslenme, ihmal edilen ağız ve diş bakımı, genetik yatkınlık da bulunmaktadır.

NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Hastalığın teşhisinde en önemli adım aslında kişinin ta kendisidir. Doktor hastadan edindiği bilgilere göre hastaya teşhis koymaktadır.  Fiziki muayene yapılarak şişlik olup olmadığı kontrol edililir ardından kesin teşhis için laringoskopisimli ince bir tüple gırtlağa girilir ve detaylıca bakılır. Tedavide hangi aşamada olduğu çok önemlidir. Eğer başlangıç aşamasındaysa radyasyon terapi tercih edilir. Ancak ileriki boyutlardaysa kemoterapi ve radyasyon terapi birlikte alınır. Tedavide bir diğer yöntem ise cerrahi yöntemdir. Neşter veya lazer ile açılarak gırtlağın bir kısmı veya tamamı alınabilir

 

 

Yorumlar