Kışın kabızlıkla ne iyi gelir? Baş etmek için sıvı tüketimini arttırın!

Sindirim sistemi rahatsızlığı olan kabızlık kış aylarında daha sık görülebilmektedir bu noktada kabızlıkla baş edebilmek için sıvı tüketimlerine dikkat!

Kışın kabızlıkla ne iyi gelir? Baş etmek için sıvı tüketimini arttırın!

Birçok kişinin şikayetçi olduğu sindirim sistemi sorunları arasında yer alan kabızlık sorunu aktivitelerin azalması ve sıvı tüketimine bağlı olarak kış mevsiminde daha sık görülebiliyor. Kabızlık sorunu ile baş etmeni en temel yollarından biri de beslenmeden geçiyor. Özellikle kış aylarında fiziksel aktivitenin azalması ve kapalı alanlarda geçirilen vaktin yetersiz sıvı tüketilmesi gibi bir çok nedenle bağlantılı olan kabızlık sorunu ile başedebilmek için Dr. Sinan Akkurt konu hakkında dikkat edilmesi gerekenler hakkında önemli bilgiler paylaştı.

 

En yaygın sindirim sorunları arasında başı çeken kabızlık şikayetlerinin duygusal motivasyonun, meyve–sebze tüketimi ve fiziksel aktivitenin azaldığı kış aylarında daha da yaygınlaşıyor. Yeterli sıvı alımı, hareketli yaşam ve lif zengini beslenme tarzının benimsenmesi konusunda uyarıda bulundu. Günlük 20–30 dakika egzersiz yapılmasını, öğünlere mutlaka salataların dahil edilmesini, atıştırmalık olarak erik, dut, kayısı gibi kuru meyvelerle birlikte fındık, fıstık, badem gibi yağlı tohumların tercih edilmesini önerdi. Kışın kabızlığa iyi gelen meyve ve sebzeleri arasında ise, ıspanak, lahana, pırasa ve elmayı sıralayarak kabızlık şikayetinin kronikleşmesi durumunda altında yatan nedenin araştırılması için doktora başvurmalarını salık verdi.

Kışın Daha Fazla Kabızlık Sorunu Ortaya Çıkıyor!

Kışın neden daha fazla kabız olunduğu sorusuna fiziksel aktivitenin azalması, az su tüketimi, kış depresyonu ve meyve-sebze ağırlıklı beslenmenin azalmasını neden gösteren Dr. Sinan Akkurt, kabızlığın kronik hale gelmesi durumunda metabolik ve sindirim sistemi hastalıklarının, crohn, polip, hormonal dengesizlikler gibi problemlerin araştırılması gerektiğini kaydetti.

Giderek yaygınlaşan kış depresyonunun özellikle bu dönemde antidepresan kullanımını artış gösterebiliyor. Bazı antidepresanların da kabızlığı tetikleyebildiğini açıkladı. Öte yandan kış aylarında günlerin kısa olması nedeniyle beslenme düzeninin bozulup öğün atlanması ve bunun sonucunda karbonhidrat tüketme isteğinin artması nedeniyle bağırsak hareketlerinin ve metabolizmanın yavaşlayabiliyor. Kabızlıkla mücadelede beslenmenin en önemli unsurların başında geliyor.

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler arasında zeytinyağı, komposto, ıspanak, lahana, brokoli, keten tohumu, incir, üzüm, pırasa gibi seçeneklerin üzerinde dururken,  kişinin ağırlığı doğrultusunda hesap yaparak sahip olduğu her kilogram başına günlük 40 cc su içmesi gerektiğini açıkladı. Elma, armut gibi kabuklu yenebilen yiyeceklerin kabuklarıyla birlikte yenmesi oldukça önemlidir. Kronikleşen kabızlık şikayetinde öncelikle altta yatan nedenin saptanması ve tedavisine yönelinmesi gerekiyor.

Yorumlar