Hurmanın faydaları kalp ritmini düzenliyor!

Hurmanın faydaları neler? Hurma hangi hastalıklara iyi gelir? İşte Ramazan ayı denilince akla ilk gelen isimlerden biri olan hurmanın bilinmeyen faydaları

Hurmanın faydaları kalp ritmini düzenliyor!

Ramazan denilince akla gelen ilk isimlerden biri de belki hiç kuşkusuz hurmadır. İftar sofralarının baş tacı olan vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan  bu enfes lezzetin insan sağlığına ne kadar faydalı bir besin olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle beden ve zihin yorgunluğuna oldukça iyi gelen bu besin uzmanların, mutlaka Ramazan'da tüketilmesi gereken besinler arasında yer aldığını söylediği bir besindir. Peki o zaman gelin hurmanın blinimeyen faydalarının neler olduğuna hep beraber bakalım. 

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİYOR 

Hurma içerisinde bal miktarda magnezyum barındıran bir besindir. Bu özelliği nedeniyle uzmanlar özellikle yaşlılık ve ergenlik döneminde mutlaka tüketilmesi gerektiğini söylüyor. 

VÜCUTTAKİ ZARARLI BAKTERİLERİ TEMİZLİYOR 

Hurma, içerdiği A ve C vitaminleri sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücutta bulunan zararlı bakterileri temizler.

KAN BASINCINI DENGELEYEREK KALP RİTMİNİ DÜZENLER 

Hurma aynı zamanda tam bir kalp dostudur. Kan basıncını dengleyerek, kalp ritmini düzenlemektedir. Bunun yanı sıra oldukça güçlü bir antioksidandır ve kalbi zararlı bakterilerden ve mikroplardan korumaktadır. 

UZUN SÜRE TOK KALMAYA YARDIMCI OLUR 

B vitamini bakımından zengin olan hurma, cildin daha elastiki bir yapıya sahip olmasını sağlar.Yüksek lif oranına sahip hurma, midenin uzun süre tok kalmasını sağlar. 

 

Yorumlar